| thunder11 a întrebat:

Stie cineva ce se face la liceul militar? Si dupa ce termin liceul militar trebuie neaparat sa merg la politie sau sa imi fac o cariera in ministerul apararii? Adica eu vreau sa am o cariera in business dar vreau sa fac liceul militar pentru disciplina

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Colegiile militare (nu sunt licee) sunt scoli vocationale cu profil matematica-informatica. Pe langa se face si pregatire militara. Dupa terminare este repartizat, functie de medie, in institutiile militare sau a le MAI. Necontinuarea studiilor in acele institutii presupune plata unor despagubiri.

| StefanNumeDeCod a răspuns (pentru Salontanul):

Nu sunt despăgubiri, și nu plătești nimic dacă alegi ca după ce ai dat bacul la liceul militar sa te orientezi spre alt ceva. Plătești taxele de școlarizare, cazare și masa doar dacă renunti la liceul militar.

| Salontanul a răspuns (pentru StefanNumeDeCod):

Alo! Eu sunt fost militar si nu vorbesc din auzite. Daca refuzi sa continui studiile militare, dupa absolvirea colegiului (tu nici macar nu stii ca nu exista liceu militar!) se platesc taxele de cazare masa, echipament si munitie. Nu te tine nimeni gratis in colegiu militar. La inceperea scolii parintii incheie un contract cu colegiul militar prin care se obliga la asta.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Corect! Ma surprind uneori intrebari care ar fi rezolvate prin simplu search si eu sunt batran. Asta-i viata!

| Violleta2022 a răspuns:

Hai, ca le-ai incurcat pe toate laughing

Dupa ce termini liceul militar poti sa fii SOLDAT in armata, nu la Politie!

Iar daca iti faci o cariera in busines NU ai ce cauta nici in aramata si nici in Politie.

Răspuns utilizator avertizat