| ELISA1LISA a întrebat:

Stie cineva ce trebuie facut ca sa devii Profesor de limba romana, Profesor de Limba engleza de franceze si prof de ed.fizica si sport?

Răspuns Câştigător
| EvangelineLovin a răspuns:

Romana-facultatea de litere(3 ani), specializare romana+modulul pedagogic si incontinuare master(2 ani) iar daca vrei profesor la universitate trebuie sa faci si doctorat.limba engleza franceza-facultatea de litere specializare engleza franceza+modul pedagogic si in continuare master. la fel si cu sportul.

7 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Trebuie să ai liceu de preferinţă cel pedagogic şi facultatea de Litere/de Limbi şi literaturi străine şi de Educaţie Fizică şi Sport.
Pe curând!

| Patrick0Star a răspuns:

Prof de romana: facultatea de litere+liceul pedagocic
prof de engleza: liceu pedagocic+ facultatea de limbi straine(daca exista asa ceva)
si la sport: pedagogie = UNEFS(facultatea de ed fizica si sport)

| allexxys a răspuns:

Sigur...tr sa faci un liceu si o facultate(sau mai multe) pentru ati indeplini acest vistongue

| PrincessSophie a răspuns:

Facultatea de litere, respectiv cea de sport.

| ELISA1LISA explică (pentru PrincessSophie):

Si cam cat timp tine cea de litere si cea de sport?

| PrincessSophie a răspuns (pentru ELISA1LISA):

Nu stiu sa-ti spun exact, presupun ca 3 ani, apoi teoretic ar trebui sa mai faci ceva formari, cursuri, dar nu sunt sigura.

| Camelia01 a răspuns:

Trebuie sa dai un examen si depinde ce nota iei.