| Geaniiina a întrebat:

Stie cineva daca media cu care am incheiat anii de liceu este necesara pentru a deveni asistenta medicala? Sau am nevoie doar sa am media 10 la purtare si sa trec un anumit examen de acolo?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Admiterea la facultatea de medicina specializarea Asistenta Medicala Generala se face doar pe baza mediei de bac si a examenului de admitere, nu conteaza ce note ai avut in liceu, nici macar media de la purtare. Conteaza doar sa inveti pentru admitere si sa ai o nota maricica in bac (adica cam peste 8 ca sa fii sigura ca intri. Peste 9 daca vrei si la buget). As zice sper sa ne vedem pe la facultate, dar sper totusi sa termin pana incepi tu. happy
La postliceala iti trebuie si mai putine, si medii si mai mici.
Bine ai venit in echipa.

1 răspuns:
| Fatayou a răspuns:

Din cate stiu si eu, nu ai nevoie deloc de media din liceu deoarece copiii care sunt la liceele de top au numai note de 3 si 4, iar la cele mai slabute unde sunt si elevi mai slabi au numai 9 si 10. Deci orice ai vrea sa te faci, conteaza media la purtare si examenul.