| MoNsTeR a întrebat:

Stiu ca poti face scoala de arbitri de la 15 ani...deci intrebarile mele sunt:

1.In ce liga pot arbitra dupa absolvirea cursurilor(sigur ca in esaloanele inferioare. dar unde in judeteana sau unde?)?

2.Cam cat este salariul?

3.Echipamentul (adica uniforma cartonasele si toate celelate) sunt platite de federatie sau de arbitru?

4.As vrea sa stiu parerile voastre

18 răspunsuri:
| MoNsTeR explică:

Si 5.Cam cat este costul scolii de arbitraj in totalbig grin?(am uitat de ea)

| MoNsTeR explică:

Un prieten are 20 ani si o zis ca o dat 100 lei inscrierea si pana la sf o dat 500 leibig grin

| MoNsTeR explică:

Ajf bihorbig grin... dar el a primit echipamentul adica uniforma cartonasele si toate celelalte gratis si-a m-ai luat doar un tricou de schimb ca avea numa unu negru care i lo dat eibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa arbitreze in campionatele judetene, barem in functie de meci(juniori, judet, liga a patra, echipamentul este platit de arbitru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai in primul rand nu poti numa la satesc si la juniori dupa aceea cand ai categoria 2 poti si la judet
salarul depinde de cate meciuri ai
echipamentele depinde,,,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1- a IV A
2 50 lei/meci
3 arbitru
4 renteaza foarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut eu sunt arbitru de fotbal am 17 ani si daca te duci la ajf adica in ilfov nu platesti cursurile doar cele necesare tie(echipament:uniforma, cartonase, fanion, carte)si u la fiecare meci de stagiar castigi 50 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multe detalii poti gasi aici http://scoaladearbitri.blogspot.com/

| Zorro a răspuns:

Pai echipamentul il cumpara arbitrul impreuna cu cartonase si toate cele necesare si incepi cu grupele de copii, acolo inveti sa arbitrezi iei primele contacte.cat despre recompensa nu este un salar fix ci fiecare partida este platita in parte parca sa arbitrezi un meci de fotbal la copii ii vreo 40 de lei.

| Zorro a răspuns:

Aa uitam si pentru primi 2 ani dupa ce ai facut cursul esti stagiar si apoi urmeaza examenul de categorie

| Zorro a răspuns:

Nu te costa decat carnetul de arbitru la mine a fost 50 de lei

| Zorro a răspuns:

Depinde de ajf-u din fiecare judet la mine atata a fost

| ROXANA_5279 a răspuns:

La ajf Arges cat e taxa de inscriere

| Flavius7 a răspuns:

@Pentru Vlad...
Prea repede vrei sa faci pasul de la stagiar (cum ai zis tú ca acum ai luat examenul acum recent) la liga IV.
Dar ca sa-ti raspund direct la intrebare... poti sa stai calm cu liga III pentru ca trebuie sa ai minim 40 de meciuri in liga IV la activ... ceea daca tu esti stagiar vei ajunge in liga IV abia al 3, 4. lea an.
Varsta minima este 20 ani.

| WlaDStefan a răspuns:

Eu azi am terminat scoala de arbitri (la Piatra Neamt)
Singuri bani pe care i-am cheltuit pana acum au fost:
25 lei pentru cartea "Legile jocului 2010" -2011 apare prin august din cate am auzit
10 lei carnetul +bani de poze
Dar va fi necesar sa-mi iau echipament momentan nu ne-a zis cat costa, ne va zice cand dam comanda.
Scoala am facut-o gratis, astept primul meci la juniori si sper sa prind meciuri la liga a IV-a returul acesta
Varsta de inscriere a fost 14-25 ani, eu am 17, dar cei de 14 nu cred ca sansa prea curand sa arbitreze in liga a IV-a (sunt cam moi, nu cred ca is pregatiti sa fie trimisi in...stiti voi unde si nici nu sunt inca prea autoritari, la 1, 50m is usor de intimidat)

| WlaDStefan a răspuns:

Si am vazut ca mai sus au raspuns cativa arbitri, pentru promovarea in liga a III-a e necesar sa ai 21 ani? intreb asta sa stiu daca am de arbitrat cel putin 4 ani in liga a IV-a fara dreptul de a promova

| WlaDStefan a răspuns:

Am vazut ca au raspuns cativa arbitri, am si eu o intrebare pentru ei, pentru a promova in liga a III-a una din conditii ii sa ai minim 21 de ani?

| calinmateut98 a răspuns:

1.La mine taxa cursului a fost de 150 lei dar depinde de judet. Dupa absolvirea cursului vei arbitra la copii si juniori, liga a 6-a si a 5-a.Pentru avansarea in Liga a 4-a se sustine un concurs (la mine in judet).
2.Salariule este bun pot zice, 30 lei/meci juniori, 65, 70lei/meci a6-a, 70,80lei/meci a5-a iar la Liga a 4-a 90, 130 lei/meci.
3.Echipamentul l-am achizitionat eu, 100 Euro, ai putea zice pana 180 Euro cu accesorii cu tot.
4.Eu ti-as sugera sa incerci sa vezi daca iti place, eu as vrea sa ajung cat de sus este posibil, am un avantaj, varsta, am inceput la 14 ani, in prezent am 16 si vara aceasta voi participa la examenul de promovare in Liga a 4-a.

SUCCES!