| anonymous2628 a întrebat:

Sunt absolventa de liceu ce s-a angajat part-time la un magazin de haine.
Dupa o luna de munca si cartea de munca facuta angajatoarea mi-a spus ca vanzarile au scazut, ca nu mai are nevoie de mine si ca" poate"... daca nu ma voi angaja ma va chema in noiembrie.
Ma poate ajuta cineva si sa imi explice care sunt drepturile mele in aceasta situatie, daca imi va fi platita sau nu asigurarea de sanatate, etc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai fost concediata si doar s-a suspendat CIM, atunci trebuie sa fii platita, conform Codului muncii, citez:
"ART. 53.(1) Pe durata reducerii şi/sau a întreruperii temporare a activităţii, salariaţii implicaţi în activitatea redusă sau întreruptă, care nu mai desfăşoară activitate, beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 52 alin. (3).
  (2) Pe durata reducerii şi/sau a întreruperii temporare prevăzute la alin. (1), salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii."

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai dreptul sa-ti fie platit salariul pe perioada lucrata si tot pe aceasta perioada toate contributiile la fondurile speciale (sanatate, CAS, somaj, etc).
Daca nu mai lucrezi nu mai esti asigurata de sanatate.

| anonymous2628 explică (pentru Ioandelasal):

Dar cartea de munca a fost facuta pe un an intreg. Cum a putut sa imi spuna sa plec asa subit acasa, dupa vreo o luna de munca, este vreo lege care le da voie sa faca asta? Stiu ca, angajandu-ma pe mine, absolventa de liceu, angajatorii au anumite facilitati, ceva reduceri de taxe si impozite, trimitandu-ma acasa, ei beneficiaza in continuare de acele reduceri iar eu raman socata ca nu stiu ce sa fac

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonymous2628):

Carte de munca? Nu se mai intocmeste carnet de munca de la 1.01. 2011, doar contract individual de munca, pe perioada nedeterminata sau determinata.
Concedierea nu se face numai pe vorbe, trebuie ca firma sa iti dea o decizie motivata de desfacere a CIM, in cazul tau ar fi pentru reducerea activitatii firmei. Daca nu esti multumita de decizie si consideri ca nu este intemeiata poti actiona firma in judecata si sa soliciti reincadrarea in munca. Daca obtii o hotarare favorabila atunci firma va fi obligata si la plata salariului pe perioada cat n-ai lucrat (de la concediere si pana la reintegrarea efectiva in munca).
Daca a avut facilitati atunci va trebui sa restituie banii primiti si nu va mai primi in continuare.

| anonymous2628 explică (pentru Ioandelasal):

Dar, am fost informata ca totusi contractul meu e deschis inca iar eu am fost trimisa acasa pe termen de o luna si jumatate poate doua(teoretic) pentru ca au scazut vanzarile si poate, poate ma va chema chema la loc. Se poate asa ceva? Nu ar trebui sa intru in ceva ''somaj tehnic''? (multumesc mult pentru raspunsurile pe care mi le-ai oferit pana acum) Doar ca mi se pare dubios ca m-a trimis acasa dar mi-a pastrat activ contractul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonymous2628):

Daca nu ai fost concediata si doar s-a suspendat CIM, atunci trebuie sa fii platita, conform Codului muncii, citez:
"ART. 53.(1) Pe durata reducerii şi/sau a întreruperii temporare a activităţii, salariaţii implicaţi în activitatea redusă sau întreruptă, care nu mai desfăşoară activitate, beneficiază de o indemnizaţie, plătită din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mică de 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 52 alin. (3).
  (2) Pe durata reducerii şi/sau a întreruperii temporare prevăzute la alin. (1), salariaţii se vor afla la dispoziţia angajatorului, acesta având oricând posibilitatea să dispună reînceperea activităţii."