| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
Te poti angaja part time daca inca esti elev la liceu si ai 19 ani, dar nu numai pe perioada vacantei ci si dupa ce ai terminat orele de scoala sa te poti duce la munca? Zic asta ca am auzit ca nu te poti angaja daca esti elev!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, nici o prevedere legala nu interzice aceasta.
Ti-am raspus si la mesajul pe privat si repet: nu-ti recomand sa faci asta, probabil esti in cl. a XII-a si urmeaza bacalaureatul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Se poate, mai ales ca esti major.Succes.

| adryang78 a răspuns:

Ba da, poți. Ești major, chiar dacă ești elev. Te poți angaja și la 16 ani, dacă ai acordul părinților.