| mih1990 a întrebat:

Sunt in clasa a11a si ma intereseaza sa merg la facultate in Italia.
Stie cineva cat sunt taxele si cum este admiterea?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Pornind de la presupunerea, / ipoteza, că părinții tăi nu sunt proști „ făcuți grămadă", și pentru că ei, sunt acum, în Italia, ei se pot interesa cel mai bine, cât sunt taxele si cum este cu admiterea, pe acolo.
Pe net poți găsi date incorecte, că și „macaronarii" sunt cam la fel de mincinoși ca și românii, și pe internet să scrie una, dar să omită voluntar „ aspecte esențiale", pe care le afli, numai acolo și atunci îți dai cu pumnii în cap.
Este posibil ca ei să lucreze în orașe mai mici, unde nu sunt facultăți, dar și ei se pot plimba o zi, sau 2 lunar, ca să afle diverse, pentru „scumpul lor fiu".
După asta socotești căminul cu atâția în cameră costă atât // gazda atât // cărțile /manualele cam atât // mâncarea cam atât// hainele cam atât // alte cheltuieli curente restul, cam atât și compari cu situația similară, din orașe mari, din România.

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu văd de ce ai urma facultatea în Italia și nu în România.

| mih1990 explică (pentru MMihai):

Am parintii acolo si vreau sa ma mut.

| MMihai a răspuns (pentru mih1990):

1) Viața în Italia, în Euro, cred că este mai scumpă decât în România.
Concret dacă ai tăi îți trimit lunar în România 400-500 de Euro te descurci cu ei ca student în România, dar în Italia nu cred că te poți descurca la fel de bine, cu aceiași sumă, având nevoie de mai mulți bani, să zic 600-900 de euro.
2) În Italia, nu vei înțelege toate cuvintele și vei scrie cu multe greșeli la examene, pentru că nu cunoști bine italiana.
3) La majoritatea facultăților materia este cam aceiași și în Italia și în România.
Eventual în Italia ar putea avea, la unele facultății aparatură de laborator mai bună, dar asta este irelevant privind meseria.

| MMihai a răspuns (pentru mih1990):

Am crezut că ești băiat și că te cheamă Mihai și văzând întrebările tale și răspunsurile, se pare că ești fată.
Ideile sunt aceleași și dacă ești fată.

| mih1990 explică (pentru MMihai):

Multumesc pentru raspunsuri

| MMihai a răspuns (pentru mih1990):

Pornind de la presupunerea, / ipoteza, că părinții tăi nu sunt proști „ făcuți grămadă", și pentru că ei, sunt acum, în Italia, ei se pot interesa cel mai bine, cât sunt taxele si cum este cu admiterea, pe acolo.
Pe net poți găsi date incorecte, că și „macaronarii" sunt cam la fel de mincinoși ca și românii, și pe internet să scrie una, dar să omită voluntar „ aspecte esențiale", pe care le afli, numai acolo și atunci îți dai cu pumnii în cap.
Este posibil ca ei să lucreze în orașe mai mici, unde nu sunt facultăți, dar și ei se pot plimba o zi, sau 2 lunar, ca să afle diverse, pentru „scumpul lor fiu".
După asta socotești căminul cu atâția în cameră costă atât // gazda atât // cărțile /manualele cam atât // mâncarea cam atât// hainele cam atât // alte cheltuieli curente restul, cam atât și compari cu situația similară, din orașe mari, din România.

| laptopnews a răspuns:

Pe site-urile facultatilor sunt trecute modalitatile de admitere, precum si taxele practicate. Exista o sectiune pentru studentii straini. Cauta cu atentie si vei gasi singura raspunsurile! Succes!