| Hhwswas a întrebat:

TPU voi ce ati prefera dintre un liceu bun ( profil uman ) si un liceu putin mai prost ( profil real )? Eu ma descurc in ambele profile.Dar ce varianta ar fi mai buna sa aleg?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Depinde ce vrei sa faci mai departe. Profilul real e bun pentru ca deschide usi in mai multe domenii. Bine, poti sa dai la orice facultate de la orice profil dar trebuie sa te pregatesti instensiv in particular. Daca ai de gand sa mergi la facultati precum Ase, politehnica, IT, arhitectura si lucruri in genul acesta, iti recomand real.

| J0B0MAT a răspuns:

Mergi acolo unde se fac materiile care iti plac mai mult. Daca nu iti dai seama care profil iti place mai mult, arunca un banut si stabileste daca va cadea pajura- profilul real, cap- profilul uman.Important nu e ce va cadea, important este ca in momentul in care banutul va fi sus vei sti ce ai vrea sa cada. E un exercitiu pe care l-am descoperit pe net si ma ajuta mereu cand nu stiu ce decizie vreau sa aleg.

| gingergirl1 a răspuns:

Depinde ce vrei tu sa faci pe viitor!
De exemplu, eu m-as duce la uman, pentru ca am inclinatii spre literatura. Dar poate tu ai spre stiintele exacte, ca si matematica sau fizica.
Repet, alege profilul care te ajuta la profesia pe care vrei sa o faci pe viitor.winking

| iSwag a răspuns:

Eu am ales real. La real ai mai multe posibilitati pe viitor. Dupa ce termini filologie nu prea cred ca poti da, de exemplu la informatica. Dar dupa ce termini matematica-informatica poti da si la litere.

| NutellaFinettiHomeAlone a răspuns:

Eu as alege un liceu bun cu profil uman, dar depinde ce te atrage mai mult pe tine. Alege ce iti place!

| ELEGANCELLA a răspuns:

Eu ti-as recomanda uman. E o specializare mult mai buna si in plus ultimi doi ani scapi de mate, fizica, chimie.