| bleakk a întrebat:

Trec clasa a 11 a si doresc sa ma pun in acesti doi ani de liceu sa ma pregatesc si in paralel de viitor,eu doresc informatica, si doresc sa o invat de la inceput.Doresc momentan sa nu fac meditatii sau cursuri,doresc sa invat eu teorie si etc,ca apoi sa fiu pregatit cat de cat,insa nu stiu o ordine,cum sa incep, de unde si etc.Cineva in domeniu informatii daca se poate dau funda.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai bine pentru tine e sa iei niste manuale de informatica (de profil mate info ) si sa inveti de acolo. In manuale sunt cel mai bine structuratele etapele de invatare a programarii

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu-ti trebuie meditatii pentru a intra la o facultate cu acest profil. Trebuie doar sa inveti foarte bine (si) la materiile care se cer la examenul de admitere: matematica si fizica, si pentru aceasta sunt necesare numai manualele de liceu.

| bleakk explică (pentru neutrino):

Dap,sunt in stare sa ma pregatesc singur stiu asta,nu vreau sa fac aiurea meditatii si da,vreau la politehnica,matematica oricum trebuie la bac,fizica sa o iau, dar oricum daca nu intru, am ca plan b cibernetica.E destul de diferita ase-cibernetica de politehnica automatica si calculatoare, tu ce zici? sa invat cat de cat si pentru ase? daca da, ce?

| AnnaaaMaria a răspuns (pentru bleakk):

Pentru admiterea la ASE nu trebuie să înveți. Din câte știu eu, admiterea se face pe baza mediei de la BAC și un eseu motivațional

| Shizuo a răspuns:

Nu sunt expert, si eu sunt abia la inceput cu asta dar te pot sfatui, daca stii bine engleza, sa cauti pe youtube. Nu mai stiu cum se numea canalul, dar stiu ca era un tip care facea tutoriale in genul si ordinea in care preda un profesor. Tipul este cat de cat cunoscut pentru tutorialele lui. Poti sa il cauti.

| bleakk explică (pentru Shizuo):

Daca mi-ai si zice cum, poate as cautawinking

| Shizuo a răspuns (pentru bleakk):

Scuze ca te dezamagesc dar tocmai ce m-am documentat si am aflat ca tipul de fapt face tutoriale pentru unele limbi de programare dar doar pentru incepatori... Daca te intereseaza, canalul se numeste "Programming Tutorials"