| PentruCaAutomobile a întrebat:

Un politist care a terminat facultatea in Romania poate lucra in strainatate? Facultatea din cate am auzit este gratis, cu cazare, mese etc. si apoi se ocupa de tine sa-ti gasesti loc de munca. Daca da, cam ce salare au?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Facultatea de politie este gratis dar trebuie sa semnezi un contract cu ei ca dupa facultate lucrezi cativa ani pentru ei. Salarii? Bune. Peste 2000 lei.

| corolav a răspuns:

Nu poți lucra în străinătate ca polițist.În niciun caz.
Trebuie să cunoști toate legile în vigoare ale țării respective, toate ROD-urile (Regulamente de Ordine Interi oară ) specifice țării respective, să cu noști foarte bine limba țării respec tive, trebuie să fii cetățean al țării respective ( în ultima instanță, ești reprezentantul statului și nu poți fi dacă nu ești cetățean al statului respectiv).
Dar, după ce eventual capeți cetățenia, poți face o școală de poliție și poți deveni și polițist.