| Twister09 a întrebat:

Vreau sa dau la jandarmi, pentru cei din sursa externa și cei din sursa interna, credeți ca va fi diferențe? De salariu sau la pensii? Sau diferente între colegi?

3 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Nici o diferenta. Poti sa dai lejer.

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Jandarmeria Română are două surse de recrutare: sursa externă și sursa internă. Cei din sursa externă sunt recrutați din afara instituției, în timp ce cei din sursa internă sunt angajați care au mai lucrat în Jandarmerie.

Există câteva diferențe între cei din sursa externă și cei din sursa internă în ceea ce privește procesul de recrutare și condițiile de angajare.

Procesul de recrutare pentru sursa externă include un concurs de admitere, unde candidații trec prin mai multe etape de evaluare, cum ar fi teste fizice și psihologice, interviuri și verificări de antecedente. Cei din sursa internă au un proces de recrutare mai simplu și trec prin verificări de antecedente și un interviu.

În ceea ce privește salariile și pensiile, nu există diferențe între cei din sursa externă și cei din sursa internă, deoarece aceștia sunt plătiți conform aceluiași sistem de salarizare.

Cei din sursa externă și cei din sursa internă au aceleași drepturi și obligații și sunt tratați egal în ceea ce privește progresul profesional, beneficiile și avantajele oferite de către instituție.

Este important de menționat că, orice decizii privind salariile, pensiile sau alte beneficii sunt luate de către șefii instituției și pot fi diferite în funcție de context si de moment. Este recomandat să verificați cu instituția înainte de a lua o decizie de a aplica la recrutare.

| Hubiter a răspuns:

Nu, nu vor fi.