| Quizo a întrebat:

Vreau să mă fac polițist...La ce Liceu trebuie să dau? știu ca trebuie să dau la Un Liceu militar dare greu și aș vrea să dau după Liceu la Facultate la câmpina...Pot să mă fac polițist fără Liceu militar? Și ce probe sunt?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La Campina nu este facultate de politie ci o scoala de agenti de politie.
Singura facultate de politie este in Bucuresti, respectiv in cadrul Academiei de Politie "Alexandru Ioan Cuza".
Nu trebuie sa urmezi un liceu militar pentru a deveni politist, este bine sa urmezi un liceu cu profil de stiinte sociale sau filologie.
P.S.Vezi ca ai facut destule greseli de scriere si la facultatea de politie dai examen din gramatica limbii romane.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există Liceu de Poliţie!
Deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( postliceală ) de Agenţi de Poliţie ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie ( pentru ofiţeri ).

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/

Mai sunt 2 Şcoli de agenţi de Poliţie :
* La Câmpina - http://www.scoalapolitie.ro/

* la Cluj - http://www.scoalapolcj.ro/

Toate cele bune!

| Quizo explică:

Bine. Scuzele mele
M-ai am 4 ani până la meseria asta... Suporta și tu

| Peridava a răspuns (pentru Quizo):

Daca in 14 ani (8 in scoala) nu ai invatat corect limba materna, ma indoiesc ca in 4 in care ai alte materii, vei mai corecta ceva. Pune-te cu burta pe carte!