| Ciocolataaaaaaaaa a întrebat:

Vreau si eu un model de demonstractie ca un text este fabula! urgeeeeeeeeeeeeent! maine dau teza si nu prea am inteles cum se face! funda

Răspuns Câştigător
| AidaCR a răspuns:

1. Prima oara spui definita : Fabula este o specie a genului epic, in versuri sau in proza cu o naratiune alegorica, in care personificand animale, plante sau obiecte sunt criticate defecte omenesti cu scopul de a le indrepta.
2. Apoi spui. Un argument care incadreaza...( titlu fabulei ) de... ( autorul ) in specia fabula este structura compozitionala. Aceasta este alcatuita dintr-o povestire propriu-zisa si morala. dupa ce scrii toate astea incepi sa povestesti pe scurt intamplarea si sa spui ceva despre morala ( asta poate fi prezenta in text sau poate reiesi )
3. Un alt argument care ilustreaza apartenenta textului dat la specia fabula este prezenta personajelor care reprezinta tipuri umane, aceastea fiind realizate cu ajutorul personificarii. [ zici ce fel de tip uman reprezinta fiecare animal : viclean, mincinos, naiv etc )
4. si concluzia : Avand toate trasaturile prezentate mai sus, opera literara ( titlu ) de ( autor ) se incadreaza in specia fabula.

| Ciocolataaaaaaaaa explică (pentru AidaCR):

Multumesc frumos! m-ai ajutat foarte mult! :**

6 răspunsuri:
| Aide a răspuns:

In primul rand trebuie sa aiba o morala!
Personajele sunt de obicei animale

| Azurry a răspuns:

În primul rând fabula aparţine genului epic, şi trebuie să dai definiţia genului epic. În al doilea rând, trebuie să dai şi definiţia ei: fabula este o scurtă povestire alegorică, care aparține genului epic, de obicei în versuri, în care autorul, personificând animalele, plantele și lucrurile, satirizează anumite naravuri, deprinderi, mentalități sau greșeli cu scopul de a le îndrepta. Ea are următoarea structură: povestirea propriu-zisă și morală. Figura de stil folosită de obicei este personificarea.

| AlexandraAlexa12345 a răspuns:

Fabula are doua parti:
1) povestirea propriu-zisa
2) Morala
Intotdeauna, morala este folosita cu scopul de a indrepta anumite defecte omenesti. Poti intalni fabule in care intalnesti prostia, naivitatea, lenea, avaritia... etc.

| Mihai_Mihaita_1999 a răspuns:

Invata si aplica mai intai