| remus a întrebat:

Acum doi ani am comandat la o firma de pe net, sminte de tataneasa, am vazut ca plantele rasarite si dezvoltate nu au caracteristicele plantei numita tataneasa. Frunzele sunt asemanatoare, florile difera, acestea sunt de culoare galben lamaie cu miros placut de vanilie, tija are ramificatii si pe fiecare are cate o floare asemanatoare cu floarea de papadie, dimineata se deschide floarea iar dupa ora zece se inchide. Va rog, daca stie s-au are cineva asa planta sa-mi spuna ce planta este? pot sa dau si alte detalii la cerere.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Remus,tataneasa este altfel,este mov la floare,eu am cumparat radacina din piata si am plantat in gradina, din seminte iese foarte greu, acum am tataneasa...cat despre plantuta cu pricina...as dori mai multe amanunte
Succes in toate!

1 răspuns:
| remus explică:

Detalii referitor la planta; pentru stejara si nu numai, are doi ani de vegetatie, anul trecut nu a facut flori, doar frunze in forma de sabie lungi de 15-20 cm, a iernat in pamant, nu a inghetat, a rasarit acum in primavara pe locul unde a crescut anul trecut. Frunzele le are la fel ca anul mtrecut doar ca acum are o tija lunga 50-90cm in varf cu o singura floare galbena asemanatoare la petale cu crizantema numai ca sunt mai mici si cu parfum de vanilie, din tija principala s-au dezvoltat 7-8 ramuri mai mici in varf cu boboci pentru flori, floarea vad ca are 10 zile si nu s-a ofilit, acum astept sa infloreasc si retul ramurilor sa vad semintele daca va face...la ora sata au florile inchise su nu emana miros de vanilie. Va multumesc, week-end minunat va doresc!