| MAnghelescu a întrebat:

Am primit la inceputul verii o floare care seamana foarte mult cu o brandusa. Este alba si are tulpina si frunzele mult mai subtiri decat ale unei branduse. A inflorit toata vara. Ii place la soare; la umbra isi tine floarea inchisa precum un boboc. Am ovservat ca la cateva minute dupa ce o ating se inchide.
Am cautat pe internet si semana foarte mult cu Crocus goulimyi (http://en.wikipedia.org/wiki/Crocus_goulimyi), dar aceasta planta infloreste toamna, in timp ce cea pe care o am eu a inflorit toata vara, iar acum florile i s-au uscat.
Stiu ca informatiile sunt sumare, dar daca stie sineva cum se numeste floarea sau ce trebuie facut cu ea in timpul iernii(am uitat sa mentionez ca are bulbi) va rog sa ma informati.
Multumesc foarte mult!

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Daca planta a intrat in repaus bulbii ar trebui scosi din pamant si pastrati in loc intunecos si racoros si replantati primavara. Daca planta are frunzele verzi trebuie tinuta pe timpul iernii in casa, in loc luminos, udata ceva mai rar decat vara.

| MAnghelescu explică (pentru Mihaela1964):

Multumedc foarte mult de raspuns! Pana la urma am reusit sa aflu ca planta se numeste brandusa de apartament.

| Mihaela1964 a răspuns (pentru MAnghelescu):

Cu placere.Multumesc pentru apreciere.