| Rose25 a întrebat:

Am de turnat o fundație de gard cam 30 cm deasupra pământului și de montat un gard bordurat. Terenul este in panta și are o lungime de 34 m liniari.Cât ar trebui sa plătesc pentru aceasta lucrare? Eventual pe metru liniar. Dau fundița.

Răspuns Câştigător
| FloreaOvidiuAdrian a răspuns:

Este cam 100 de euro metrul liniar. Numai materialele. Acum depinde cat de groasa va fi fundatia si cat de adanca. Eu am avut fundatia de 60 de cm in pamant, 80 de cm afara si grosimea 35 de cm.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fundatia de gard va trebui sa fie si cel putin 30cm sub pamant, (mai ales daca e in panta) si cu pahare pentru stalpi, de 50cm adancime. Daca pamantul este moale sau alunecos, atunci wate posibil sa ai nevoie de intariri si mai puternice, sa nu duca gardul furtuna sau apele, la vijelie.
Gardul trebuie bine gandit si facut, ca urmare si costul poate fi variabil (in functie de mesteri). In afara de manopera, ai nevoie de cofraj (inclusiv materialele) si de minim 5mc beton (250).

| dullcat a răspuns:

Depinde de oras si de meseriasii care de obicei iti cer pretul dupa om/casa.

| relian a răspuns:

Cauta si ia preturi de la 2-3 oameni diferiti, sau firme, vezi cam ce preturi dau fiecare, apoi stii ce sa faci, cu cine sa faci.Bine trebuie sa stii si ce lucrarea face fiecare, ca degeaba unia ia pret mic, daca face lucrare slab calitativa.

| Rose25 explică (pentru relian):

Un meseriaș mi-a cerut să-mi monteze gard de ciment cu fundatie 8000 lei.Mi sa părut exagerat.

| anonimg a răspuns (pentru Rose25):

Nu mi se pare exagerat prețul, mai ales că terenul este în pantă.
O astfel de temelie trebuie făcută în trepte, iar partea cea mai de sus trebuie săpată dublu față de partea cea mai de jos, pentru ca gardul să nu se lase, mai ales că este unul din beton -deci foarte greu.
Dacă ne-ai spune cum ai rezolvat problema (în caz că ai rezolvat-o), mulți ar fi binecuvântați. happy
Sănătate!

| Rose25 explică:

Eu am întrebat cât se cere mâna de lucru la turnat fundație de gard pe ml.De materiale ma ocup eu.