| alex癌 a întrebat:

Am fantana cu hidrofor.Cei de la apaserv imi cer sa imi pun apometru.Sunt obligat?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu ai treaba cu Apaserv.
Totusi, daca apa este utilizata si in scop comercial, atunci trebuie contorizata si se plateste la Apele Romane.

| relian a răspuns:

Da esti obligat sa pui, insa o sa platesti doar apa catre canal nu si apa ca apa.Atunci cind ai apa de la oras sa nu crezi ca tu p; latesti doar apa ce o consumi. Uita-te pe factura si o sa vezi ca pe undeva scrie si ceva de apa catre canal, cu alte cuvinte apa care o consumi, ca e vorba de apa de la oras sau apa de altundeva, va ajunge in canalizarea orasului, iar tu trebuie sa platesti folosirea canalului.Deci aia aia probabil ti-au spus dar tu nu ai inteles.Acum ei de unde stiu ca ai tu fintina sau hidrofor si folosesti apa de la tine? Trebuia sa iti vezi de treaba si aia era, daca vreodata cineva vedea si se lua de tine bagai motiv ca nai stiut bla bla.Acum daca aia deja stiu ce sa zic nu stiu daca or sa o lase moarta.Deci nu vei plati apa ci folosirea canalului pentru apa ce o vei arunca acolo, deci pentru apa de la fintina ce o deversezi in canal.

| Irinelp a răspuns:

Salut daca ai fantana in curte cu hidrofor apa e de la tine din fantana nu de la apaserv deci nu ai de ce sa iti pui apometru deoarece tu trebuie sa platesti curentul care il consuma hidroforul nu si apa.

| CasaSiDesign a răspuns:

Pentru a te putea racorda la reteaua de canalizare stradala esti obligat sa-ti pui apometru, dar nu pentru a plati apa, ci pentru ca cei de la apaserv sa aiba un cuantum de facturare pentru apa de restitutie la canalizare. Ei nu te pot factura daca nu au o contorizare al volumului de apa ce il consumi tu.

| alex癌 explică:

Dar apa care o folosim curge in canalu stradal(apaserv)Sunt obligat sa pun?