| meea20070 a întrebat:

Am o curte unde capatul curtii e un deal ce are o inclinatie de 45 de grade latimea e de 14 metrii, doresc sa construiesc doresc sa introduc in deal o constructie de 14 metri latime inaltime 3 metri si o lungime de 6 metri 1/4 din acest dreptunghi doresc sa o introduc in deal escavand in deal circa 2 metri lungime pe 14 latime si 3 metri inaltime(adica sa "decupez din deal o bucata de 14 metri latime si 3 inaltime pe circca 2 metri cred )dorec sfaturi cum sa procedez la escavat fundatie armatura si altele multumesc

Răspuns Câştigător
| solumaam a răspuns:

Este cam complicat ce vrei tu sa faci si te sfatuiescsa apelezi la un arhitect pentru ca acolo nu este de joaca din ce spui!
Raspunsurile de la noi le poti primi doar infrmativ pentru ca situatiile difera de la zna la zona ...este vorba de asezarea in planul local, daca sunt alunecari de teren in zona, dealul este gol sau mai sunt constructii pe el, este impadurit?
Fundatia trebuie facuta de specialisti tcmai pentru a nu avea prbleme cu alunecarile de teren si trebuie facuta in trepte lucru ce va dubla costul fundatiei, excavarea o vor face ei!
Toate astea de abia dupa ce vei primi aviz urbanistic de la primarie!

3 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Oricum sa nu construiesti fara autorizatzie asa constructzie chiar daca ar fi doar o colna pentru fan
amenzile sunt usturatoare

| assa a răspuns:

Intra pe id.ul byaanahi2008 iti spun orice vrei tu

| meea20070 explică:

Am o curte dreptunghiulara da latime 14 m lungime 21 de metricare se termina in deal acolo incepe urcusul dealului in 45 grade deci doresc sa las o curte de latime de 14 si lungime 20 dupa care din acel loc doresc sa zidesc spre deal o cladire de 14 latime lungime 6 metri si inalt 3 metri deci trebuie sa incep sa sap in deal c.am asta e