| Rotaru_Mihai_2000 a întrebat:

Salut all, am si eu nevoie de un raspuns rapid. Cam cat ar costa in total un certificat de constructie urbanism fatada totala pe care as vrea sa construiesc ar fi 6m lungime 5m latime si 3m inaltime.

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Depinde de mulți factori, printre care localitatea în care efectuezi construcția și ce impozite impune Consiliul Local respectiv, de valoarea lucrărilor de construcție și de scopul construcției.

Certificatul în sine pentru suprafețe mai mici de 150mp e probabil undeva sub 10 lei. În schimb autorizația și restul actelor necesare pot însuma undeva între 0, 5% și 3% din valoarea totală a lucrărilor de construcție. Plus potențial alte costuri cu diverse acte necesare.

Sugestia mea e să întrebi direct la primăria de care aparții.