| andy_5479 a întrebat:

Am o drujba Efco 147. Motorul este inecat. Scot bujia o curat cu o carpa frumos, intorc drujba cu susul in jos dau la demarou (de sfoara) si iese ceva benzia la inceput. Montez bujia si dau drujba sa plece pe high (ca si cum motorul este deja cald, fara shoc pus). In final porneste. O opresc, o pornesc dupa 10 min, iar porneste (am rezolvat-o in gandu-l meu). A doua zi aveam de taiat un pom si vad ca drujba nu porneste. Repet operatiunea de mai sus, drujba porneste. A treia zi aceeasi poveste si tot asa.
Concluze: daca vreau sa o pornesc rece ( nu sa lucrat cu ea = motor rece) trebuie sa fac pasii de mai sus (scos bujie, dat la demarou pana iese tot din cilindru etc.)
Ce pot face? Toata treaba imi da de inteles ca eu o inec de fiecare data.
Multumesc!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ar trebui verificata bujia (curatata si ajustata distanta intre electrozi) si calitatea cablului de la bujie.