| Masinadescris a întrebat:

Am o problema cu frigiderul. L-am scos din priza timp de 4 ore pentru a se dezgheta,deoarece s-a format multa gheata in congelator,intre sertare,iar un sertar nu se inchidea bine, iar usa nu se mai inchidea complet din cauza acestui sertar. A stat usa asa multe ore pana cand am observat ca usa congelatorului nu este inchisa complet, tocmai de aceea am ales sa il scot din priza 4 ore pentru a se dezgheta. Acum se inchide,dar problema este alta: nu mai decupleaza, adica nu se mai opreste, merge incontinuu de 2 ore. Dupa cat timp ar trebui sa decupleze daca a fost scos din priza 4 ore? Este Whirpool, clasa A+. Unde ar putea fi problema? Ceva ce are legatura cu freonul? Sau cu termostatul? Va multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Poate sa functioneze si 12 ore pana atinge temperatura setata, abia apoi termostatul va decupla compresorul.Normal nu este o defectiune, dar daca observi ca nu mai decupleaza nici dupa 24 de ore, atunci s-a defectat termostatul si trebuie inlocuit de catre un specialist in domeniu.Respecte

| d3men7zel a răspuns:

E posibil sa fie termostatul ar fi trebuit sa declanseze, cheama un specialist mai bine

| Uuuuuuu a răspuns:

Poate ca el merge incontinuu pentru a ajunge iar la temperatura initiala. Asa cred, daca nu a avut probleme in trecut asta cred ca e cauza.