| GabbyLupu a întrebat:

Bună ziua! De ce îmi vine apa în șuturi la pompă submersibila. Care ar fi cauzele? Nu am balonul spart pompa e nouă presostatul e bun mulțumesc!

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prinde aer, fiindca nu este suficient scufundata in apa.

| GabbyLupu explică (pentru Bula):

E scufundată, dar care e minimul de apă? Să nu prindă aer 1 m, 2 metri?

| GabbyLupu explică (pentru GabbyLupu):

Când bagă în vasul de expansiune vine cu presiune după iar curge un pic mai încet?

| GabbyLupu explică (pentru Bula):

Presatul pornește se umple după iar se golește iar se umple și vin suturile când bagă apă în vas

| Bula a răspuns (pentru GabbyLupu):

"Suturile" sunt aer, amestecat in apa.
Sorbul trebuie scufundat la o adancime unde nu ramane fara apa nici la oprire.

| GabbyLupu explică (pentru Bula):

Da este scufundat. Are apă acum cu seceta asta probabil a mai scăzut, dar nu este alta cauza? Mulțumesc ca mi-ai răspuns

| darrio2007 a răspuns:

Pompa trage mai mult decat debitul apei din puț.
Cred ca trebuie sa o scufunzi mai mult sau sa adâncesti puțul.

| GabbyLupu explică (pentru darrio2007):

E fântână de 15 metri de obicei erau vreo 3 metri de apă dar cred ca a mai scăzut și asta ar fi cauza de vine in șuturi e apa mai puțină adică dacă e 2 metri de apă e puțin nu?

| GabbyLupu explică (pentru darrio2007):

Are peste 3 metri de apă înălțime

| relian a răspuns:

Pompa submersibila cu balon laughing vorbesti despre fotabal, sau despre hirofoare?
Pompa submersibila este pur si simplu o pompa si atit, aia baga intruna la capacitate maxima, nu se opreste decat daca nivelul apei scande si plutitorul inchide pompa.

Pina la urma ce ai, hidrofor sau pompa submersibila?

| GabbyLupu explică (pentru relian):

Pompă submersibila dar e fără plutitor, vine 15 sec cu presiune după scade un pic și iar

| relian a răspuns (pentru GabbyLupu):

Daca e fara plutitor inseamna ca cineva lo dat jos, pompa merge intruna, nivelul apei scade, pompa nu mai are ce trage, ce pompa si face cum spui.
Daca totusi apa nu-i problema, ar putea sa fie pompa, sa nu poata impinge apa atit de departe.Citeste instructiunile pompei, vezi la ce distanta, inaltime poate ridica, impinge apa, masori distanta de la tine asa stii cum sta treaba.
Eu nu am auzit de pompa submersibila fara plutitor.Dar daca spui tu, o fi.