| Boni36 a întrebat:

Am o problema cu niste stalpi de gard.
Am facut gauri facute in pamant in care am bagat tevi metalice si le-am prins in beton, acum o luna si ceva. Acum cu seceta asta am observat cum a crapat pamantul si unii dintre stalpi se misca in pamant, in unele locuri poti baga un deget asa de tare s-a crapat pamantul.
Ma gandeam sa mai torn niste lapte de ciment (ciment cu apa) pentru a umple golurile, pentru fixarea/consolidarea stalpilor.
Ce ma sfatuiti sa fac? Ce solutie mai am?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai facut lucrare de mantuiala laughing ai bagat stalpii aia putin,nu a fost suficient de adanc,plus de asta nu se baga tevi metalice se foloseste fier beton o anume cantitate,dar hai merge pentru ce spui tu,doara ca nu ai bagat adanc, asa cred. Daca se misca inseamna ca iai bagat la nici jumate de metru, apoi conteaza si diamteru, daca e putin beton nu are baza, nu poate sustine stalpul ala, de aia se misca.Si daca torni apa cu ciment ce? betonu nou nu se prinde de ala vechi, cruce, deci nu vad ce face laptele ala de care spui.Ala va crapa se va spala cu apa de la ploaie de mai stiu eu, de crapat sigur crapa, bani irositi.
Pentru gard cel mai indicat est sa sapi gropi adanci stiu si eu 1 metru si diametru undeva la 30 cm. Daca bagi stalpii aia la suprafata si nici grosime de beton nu ai normal se misca si fara ca pamantu sa crape.
Solutie? Scoti stalpii aia afara asa cu beton cu tot pe ei, sapi alta gaura, mai mare, astfel incat sa incapa stalpul ala cu tot cu betonu ala p[e el si peste torni alt beton.Dar sapa adanc.Sau scoti stalpii scoti betonu si torni iara.Laptele ala ce spui e praf in ochi laughing
Acu depinde si ce legi de acesti stalpi, ce gard pui daca e din scanduri eu zic scoate si fa iar. Daca e din plasa nu stiu, desi zici ca se misca deja asa singuri.Deci cand vine o ploaie se pot apleca, ori cadea de tot laughing. Frate cand faci chestii din beton masoara, gandeste de 90 de ori pana sa faci, betonu nu este lemn, sa bati un cui, nu-i bun scot il pun altfel.Betonul odata pus la revedere, ori e bun ori nu-i bun caz in care scoti si faci iara.Asta e platesti daca gresesti sau faci fara sa ai cunostinte.

| GdX a răspuns:

E idee buna cu laptele de ciment.

| gheorghe699 a răspuns:

Da,ideea nu e rea sa faci o subturnare cu lapte de ciment, sau sa aduci pamant sa-l tasezi acol unde lipseste ...probabil ai facut gaurile insuficient de mari si nu s-a legat bine...

| Boni36 explică (pentru gheorghe699):

Si cam care ar fi reteta pentru lapte de ciment?

| gheorghe699 a răspuns (pentru Boni36):

3/1,3nisip,sort.balastru,la 1 ciment