Întrebare recomandată | micurutza2005 a întrebat:

Am o problema, stie cineva cum se scot petele de la pix de pe hainele albe? va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| M4RK a răspuns:

Petele ies cu fixativ de par. big grin

12 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cu o bucatica de vata (prosop alb, material alb) cu spirt (alcool medicinal). Se sterge pata o singura data, se arunca vata sau se intoarce pe cealalta parte, se procedeaza asa de 2-3 ori apoi daca se mai vede se freaca bine cu vata sau materialul imbibat in spirt.La urma e bine sa se spele bluza respectiva( spalare normala). In acest mod scoteam petele de pasta de pe camasile sau tricourile copiilor mei (albe sau colorate ).

| micurutza2005 explică:

Mersi mult de sfaturi au iesit cu fixativ din fericire.

| nellyneliana a răspuns:

Vanish-scoate orice pata(cel pentru haine albe)...

| Farcas a răspuns:

Daca pantaloni sunt albi, poti sa-i bagi in clor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de care pix laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa hainele la inmoi cu apa oxigenata si bicarbonat de amoniu. Multe chimicale dar si la curatatorii se folosesc aceste chimicale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. poti scoate petele de pix cu detergent lichid de vase, torni o o picatura pe pata apoi o picatura de apa si freci bine, apoi clateste locul cu apa and voila tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

si eu asta caut mi-am luat un costum nou si l-am patat cu cerneala de la pix

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vanish whitebatting eyelashes

| LiviuStefan a răspuns:

Serios chiar au iesit cu fixativ de par pentru ca eu am o pata mare pe o camasa si imi place foarte mult camasa aceea si vreau sa fie exact ca inainte si fara sa stric materialul!:3

| simovacariu a răspuns:

Cumpara un "ace oxi color'' de ala verde.
Este la orice magazin, dar putine vanzatoare stiu ce e ala.