| silvia_8336 a întrebat:

Am plantat un leandru in grădină, îl pot lăsa peste iarnă plantat in gradina sau trebuie replantat in ghiveci și pus la adăpost?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Lasa-l acolo,cand vine frigu si cad frunzele, acoperal cu ceva folie, tot de la pamint si pana sus baga folie, jos pe folie pune ceva pamint.
La ce clima e acum in RO o sa reziste, asa protejat, conteaza f mult sa nu bata vintul peste el.Plus daca mai e si gardu care si ala mai protejeaza sigur o sa reziste.
Rezista el smochinii si fara sa fie acoperiti, in sud, leandru o sa fie ok.
Bine acu depinde si in ce zona din tara stai, de stai la munte stiu si eu, depinde ce temp sunt acolo.

| silvia_8336 explică (pentru relian):

Mulțumesc pentru răspuns, la asta mă gândeam și eu, să-l infoliez de sus până jos, adevărat că are gardul in spate care-l protejează, locuiesc în București

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Arunca-l ca aduce numai ghinion si boala in casa si in familia respectiva!
(Nu, chiar nu glumesc si nu sunt superstitioasa, dar la noi in familie chiar s-a dovedit a fii un lucru cu ghinion)

Auzisem de acest lucru si i-am spus sora-mii care avea un leandru frumos in casa, sa-l arunce sau sa-l duca la tara, sa-l planteze la poarta, pe strada.
Mi-a ras in fata si a zis ca nu crede in prostiile astea. Doar cativa ani mai tarziu sotul ei face atac de cord, cade jos si moare. Mai trec 4 ani de zile si ea afla ca are cancer in metastaze si am pierdut-o si pe ea. In tot acest timp leandrul ala crestea si era mai frumos ca niciodata in casa plina de amaraciune si doliu dupa doliu.
Primul lucru pe care l-a aruncat fiica lor dupa ce si-a ingropat si mama, a fost acel leandru blestemat!

Ulterior am gasit si pe internet aceste informatii, cu plante care aduc boala sau ghinion in casa:
https://www.libertatea.ro/lifestyle/flori-si-plante-ghinion-in-casa-3679572

| mihai69 a răspuns:

Nu rezistă peste iarnă afară.
Cât despre plante cu ghinion... big grin ar însemna ca în țările unde crește endemic (Italia, Grecia etc.) să fie doar tristețe și nenorocire. Pe bune?!?

| gabicoo a răspuns:

Replantat și pus la adăpost!