| Cr7adi a întrebat:

Am un pechinez de 3 ani. Acum l-am cumparat.Are o singura problema nu suporta sa stea singur intr-o camera tot latra non -stop.Stiu ca este rasa incapatanata dar cum sa-l obisnuiesc sa stea acolo?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă l-ai cumpărat abia acum, iar el are deja trei anișori, trebuie să ai o răbdare de fier până se acomodeză cu noua locuință, cu noul spațiu, înțelege și tu, pentru el totul e străin, inclusiv voi, cei care l-ați luat în îngrijire. Poate foștii lui stăpâni (haide că o să le spun "prieteni", căci "stăpâni" e un termen prea dur), nu l-au învățat să fie singur, iar el caută prezența cuiva. E bine să nu-l neglijezi, mai ales până vă cunoașteți, joacă-te cu el, nu-l lăsa singur. Singuratatea pe un "teren" necunoscut va fi pentru el un calvar. Dureză cam două săptămâni până se va obișnui cu noul cămin. Piticul meu, desi l-am crescut de mic, nu acceptă să rămână singur, fiindcă l-am prea alintat.

| Cr7adi explică (pentru floresdemayo):

Eu ma duc la scoala parintii la servici si m-am gandit sa-l las in camera mea si in hol.Am facut cateva probe cu el m-am dus afara si l-am lasat singur dar zgarie usa si latra si saracul se oboseste de numa.Mi-e groaza ce o sa faca maine 7 ore singur...

| floresdemayo a răspuns (pentru Cr7adi):

O să-ți facă ravagii I don't want to see, vei găsi camera ca după un al treilea război mondial laughing. Mai bine lasă-l la un vecin, un amic, dar să nu fie singur. Va roade tot, va rupe tot, cabluri de internet, telefon, Tv, tot ce găseste, o va face de supărare. Cățelul înseamnă responsabilitate mare, nu înseamnă că poate ține locul unei jucării. Trebuie plimbat afară, cel puțin de două ori pe zi (dimineata si seara), nu neglijat!

| Cr7adi explică (pentru floresdemayo):

Al treilea razboi nu a fost deci inseamna ca va fi bine? Nu cred ca va face ravagii va urla el poate o ora dar se va obosi si se va linisti nu are de ales.Eu sunt stapanul lui nu el este stapanul meu

| floresdemayo a răspuns (pentru Cr7adi):

Nu te bucura, "războiul" abia mâine va începe laughing, încă nu cunoști pagubele. Exact, o oră-două, va lătra, va urla (precizez, vai de vecinii tăiwinking ), după ce se va plictisi de lătrat atunci va începe acțiunea rolling on the floor.
Nu, tu nu vei fi stăpânul lui, ci prietenul lui!

| Cr7adi explică (pentru floresdemayo):

Dar pana la urma se va obisnui nu? (o doamne sper)!

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu e rau raspunsul, dar i-ai putea cumpara un fratior, asa toti avem liniste

8 răspunsuri:
| noob a răspuns:

Il legi si il castrezi.

| dragutza9 a răspuns:

Incearca sa stai foarte mult cu el si sa-i dai mancare in acea camera, sa-l culci acolo.Ideea e sa practici cat mai multe activitati cu el, sa se invete sa fie linistit.Oou..si.laughing...incearca sa ii faci masaj din ala pe cap, cica-l linistestelaughingasa am auzitstraight face. Daca nu sti cum se face...trebuie sa freci in rotund pe capsorul lui, si cica se mai linisteste..devne cuminte.Incearca,nu ezita!happy