| lupadi05 a întrebat:

Am un smochin de vreo 4 ani care a crescut foarte mult..Cand este prielnic sa-l tund un pic? Acum toamna sau sa astept primavara?

Răspuns Câştigător
| Gregory a răspuns:

Salut! De obicei smochinul se tunde primavara sau de cate ori este nevoie pentru a ajusta coroana, cu grija si folosind manusi de protecţie, deoarece seva secretata de coaja lui este toxica. Ofera-i cat mai multa dragoste si ingrijire happy

4 răspunsuri:
| diddy_2463 a răspuns:

Primavara, dk il tunzi acum ii vor degera crengile pest iarna si va muri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bine sa-l tunzi, primavara, pe timp de iarna cu cit are coroana mai bogata si vlastari in jur, pericolul de inghet este minim, protejaza-l de inghet cu coceni de porumb peste iarna.

| aldaren a răspuns:

Informatii detaliate despre smochin gasesti aici: http://culturaplantelor.blogspot.com/search/label/Smochinul

| lupadi05 explică:

Nu l-am acoperit niciodata mai ales ca are peste 3m acum...anul acesta a facut f. multe smochine...chiar si acum am, dar care nu se vor mai coace