| adyD18 a întrebat:

Salut TPU am un smochin de câteva luni care a crescut la 1.20 sau 1.40 m nu sunt sigur oricum aș vrea să il mut din locul unde a crescut întrun ghiveci să il bag în casă pe perioada ierni și la primâvară să îl transplantez in grădină ar fi ok să fac asta ținând cont că are numai câteva luni?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nu, smochinul se inveleste in ambalaj contra frigului si zapezii. Cauta pe Google cum se face asta.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Smochinul poate ramane afara, va creste cat o tufa mare de alune.
Peste 4-5 ani va face si fructe.

| relian a răspuns:

Fa din fier beton un fel de colivie, dar asa mai rara, sau o rama, pui peste arbustu ala ce spui smochin, apoi acoperi cu folie, o sa fie in regula.

Unia infasoara direct cu folie, eu nu recomand, poate sa prinda mucegai, nu stai tu tot timpul sa verifici, iar cand este cald se face acolo multa apa si poate face mucegai.
Asa cu ce am spus, sirme de fier beton ca o rama, peste folie, are aer destul, si este proteja de frig. Oricum in RO nu mai sunt ierni asa de geroase.

| Standt a răspuns:

Daca il scoti acum din pamant, il omori. Daca nu locuiesti intr-o zona calduroasa a tarii, inveleste-l.