| Ljjl a întrebat:

Apartamentul meu are incalzirea cu taracota și arzator pe gaz
Când aprind focul și închid ușa focul se stinge dar dacă las ușa de la teracota deschisa nu se stinge
Vreau sa știu dacă e sigur sa dorm cu ușa deschisa. adică de la gazul ars nu ma pot intoxica așai?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Soba ta n-are tiraj suficient prin horn si flacara arde doar cu aerul intrat prin usita de jos (are are rolul de a mari tirajul prin horn).
Cheama urgen un specialist cu arzatoare gaz si teracota, sa vada ce este problema!

| darrio2007 a răspuns:

Ai deschis clapa (șubărul) de eliminare a gazelor?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apartamentul tau are o incalzire improvizata, ilegala din punctul meu de vedere.
Orice ardere are nevoie de oxigen, care se obtine din camera. Arzatorul are nevoie de o alimentare permanenta cu aer (o gaura sau mai multe), iar camera in care exista aceasta soba, trebuie sa fie aerisita permanent, sau cel putin sa nu se inchida usa care duce spre un spatiu aerisit, altfel exista risc mare de intoxicatie cu dioxid sau chiar monoxid de carbon. Pentru ca soba aia poate termina oxigenul din camera.
Mai exista si o a doua posibilitate dezastruoasa: nu ajunge destul oxigen la arzator, flacara se stinge, tu nu sesizezi asta, se face o acumulare de gaze undeva, si se formeaza vreo explozie sau intoxicatie. Gazul mi se pare ca se duce in jos, deci nu poti sti unde se aduna.

Te sfatuiesc sa achizitionezi o centrala pe gaz, sa o montezi cu o firma autorizata in balcon sau in bucatarie (cu aerisire permanenta). Sunt foarte eficiente si mult mai sigure. Soba cu arzator am avut si eu candva, consuma foarte mult si nu avea deloc randament. 2kg de lemne incalzeau mai bine decat 4-5 ore de flacara de gaz.

| relian a răspuns:

Banui ca ceva obtureaza evacuarea undeva sus la iesire din acea soba.
Pentru ca oricum acea soba are si alta usa sub cea mare pe a unde aprinzi tu.
Sobele astea tetacota,de regula au sus la iesire spre horn, o tabla,cum zice dario aici o clapeta,aia trebuie inchisa doar dupa ce focul s-a stins,pentru ca teracota odata incalzita sa poata radia caldura in camera. Daca lasi clapeta aia deschisa,caldura din tetacota, sau parte din caldura dupa ce stingi focu, se va pierde pe cos.
Cauta si vezi daca soba are clapeta si daca este inchisa.
Daca nu are clapeta, inseamna ca e ceva la horn, verifica hornu afara, eventual curata-l daca poti si te pricepi.

| anonimg a răspuns:

Recomand un senzor de fum/gaz care să oprească gazul în momentul în care ies gazele din sobă prin ușa și nu pe coș.

| mont a răspuns:

Când deschizi ușa se formează tiraj, gazele ar trebui să iasă pe horn. Nu cred ca poți dormi cu un arzător de-ala pornit, s-ar transforma camera în saună în 3-4 ore la cat de tare s-ar încinge teracota. Totusi sper ca a fost verificat la zi hornul, iar ce zice un alt user - in cazul tau nu e suficient doar senzor de gaz, trebuie și de monoxid de carbon, cel de fum e inutil la sobă pe gaz.

| ioana748 a răspuns:

De obicei mai este o usita mica care se lasă deschisa.
Este riscant cu sobele acestea din mai multe motive.
Au dreptate cei care au spus ca aveti nevoie de detectoare de toate felurile.
Încercați sa închideți ușa după 10 minute, poate nu se mai stinge.
În principiu gazele arse se duc pe horn.

| Standt a răspuns:

Ba da, de la gazul ars te poti intoxica. Chiar mai rau. De asta trebuie sa verifici daca se face evacuarea sa prin horn si nu in casa.
Cheama un instalator de gaze sa verifice. Si un detector complex (gaze naturale, gaze arse) nu ar strica sa ai.