| CameliaCamyBlondina a întrebat:

As dori sa cumpar o masina noua de spalat rufe deoarece Whirlpoolul cu incarcare pe sus(Made in Italy) ce il am in prezent este destul de batran(13 ani)si deja da semne ca ne va lasa.As vrea sa cumpar tot o masina de spalat italiana,cei din magazine mi-au recomandat Hotpoint Ariston, vad ca are si garantie 5 ani.Ce parere aveti despre ele? Orientativ ca buget mi-am fixat 1400 de lei.Am gasit pe Emag o oferta destul de buna spun eu:
http://www.emag.ro/......EKGMKBBBM/

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Prostii,pai ce aia e masina de spalat.Ia tot una cu capac sus asa cum ai si cauta sa gasesti una fara incalzire, adica care sa nu incalzeasca ea apa ci sa o ia de la robinet, alea sint cele mai bune masini si mai durabile.Astea sint niste jucarii, timpenii, unde pui ca rufele nu stau in apa, cuva aia se umple doar pe jumate cu apa sau un sfert si rufele sint scoase si bagate prin rotirea cuvei.Bine sint masini ieftine pentru oricine, insa daca vrei o masina adevarata aia este cu capacul pe sus in care pui apa cita doresti, Insa cum spui tine si de citi bani ai. Whirlpool nu este italiana, ci americana, dar probabil acum se fabrica mai peste tot.Deci de aia tea tinut si te mai tine.De ce spun sa gasesti una fara incalzirea apei? Daca tu ai apa calda de undeva,stiu si eu ai centrala pe gaze sau ce ai, iesi mai ieftin,decit daca masina incalzeste electric apa, unde mai pui ca acel element iti creeaza multe probleme, prin depunere de calcar, se arde si tot asa, cumperi si alte produse sa nu se depuna calcar sa cureti bla bla.Asta e parerea mea.

| CameliaCamyBlondina explică (pentru relian):

Relian.Nu prea exista din cate stiu in magazinele romanesti masina cu alimentare cu apa calda, am vazut asa ceva doar prin strainatate.Nu consum energetic ar fi o problema, cea veche este din categoria B ci fiabilitatea si calitatea ei.Stiu ca Whirlpool este o companie americana dar are fabrici in Europa, precum si Samsung de pilda este coreeana dar produce in Polonia.Cu incarcare pe sus nu am gasit nimic de calitate, am inteles ca nici Whirlpool nu mai e ce a fost pe vremuri(abia dupa 11 ani a fost cazul sa schimbam un rulment), acum se fabrica prin Slovacia iar in rest erau doar masini turcesti sau un Artic produs de catre filiala Beko din Rusia, parea destul de,, teapan,,