| plasmaticus a întrebat:

Buna,

Am o chiuveta din inox, o masca de chiuveta, dar nu am un blat pentru ea.
In marile magazine de profil am gasit ditamai placa de blat, groasa, mare, nu incape in masina mica.
Stie careva vreo metoda cum pot sa obtin un blat taiat potrivit pentru doar o chiuveta, nu pentru toata bucataria cum de regula se procedeaza?

Mersi

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In multe locuri ti se debiteaza exact la dimensiunea dorita si se plateste la metru, de exemplu la Hornbach.

Bula
| Bula a răspuns:

Faci mobilierul la comanda, exact pe marimea dorita.
Cauta un meserias care stie sa lucreze din material PAL si are scule sa-ti faca.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai pe comanda la o firma de tîmplărie vin ei acasa si masoara si i ti face dar costă destul de mult.

| UserRo10 a răspuns:

Eu la Brico Depot am debitat blat la marimea potrivita, dar stiu ca era destul de mare. Poti incerca la producatorii de mobila pe comanda. Sigur le-au mai ramas bucati de blat

| anonim_4396 a răspuns (pentru UserRo10):

Ai comandat nu debitat, debitat folosesti in alt context cand cineva nu stie ce vorbeste, poti sa i spui ca a debitat numai prostii, poate era băutlaughing

| plasmaticus explică (pentru anonim_4396):

DEBITÁ1, debitez, vb. I. Tranz. 1. A vinde marfă cu amănuntul. 2. A furniza o cantitate de fluid, de material pulverulent, de energie etc.
Ce bine ar fi sa nu faci pe desteptul, vezi punctul 3.
https://dexonline.ro/definitie/debita
♦ Fig. A spune, a rosti ceva (neînsemnat, plictisitor); a recita, a declama. ♦ (Depr.) A spune minciuni. 3. A tăia un material în bucăți cu formele și dimensiunile adecvate pentru folosirea sau prelucrarea lui ulterioară. – Din fr. débiter.

| UserRo10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am tastat din greseala. Nu mai sariti ca sacalii

| plasmaticus explică (pentru UserRo10):

Cer scuze happy

| UserRo10 a răspuns (pentru plasmaticus):

Nicio problema. Apreciez mult!

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Debitat" e termenul tehnic pentru taiere. Orice meserias il cunoaste. Cind eram sudor in fabrica, era o intreaga "sectie de debitare", chiar asa ii spunea, unde materialul brut era taiat la dimensiunile prescrise. Ti s-a adus deja dovada din DEX. Dar, na, unii rid pe aici pe degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci comanda la un magazin de specialitate.
Si eu am montat o chiuveta noua in bucatarie cand am schimbat-o pe cea veche si am facut comanda de blat dupa masuratori.