| chocolatte a întrebat:

Am primit un cuchet de trandafiri albi de la pr meu cum pot sa-i pastrez mai mult sa nu se ofileasca asa repede? stiu ca trebuie sa pun ceva in apa. dar ce? mersi:*

10 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Ca sa te bucuri mult de tot de trandafiri leaga buchetul si agata-l cu florile in jos pana ce este uscat complet apoi il pui din nou in vaza fara apa si mai stiu eu ce pastile
clorul este bun dezinfectant, nu se strica apa in vaza

| alessia5158 a răspuns:

Nu se pune nimic in apa din vaza ( vad ca, unii, indica tabletele de clor! clorul "arde" orice tesut viu ). Pentru a rezista cat mai mult. tulpinile de sectioneaza cu o foarfeca sub apa. Astfel, se indeparteaza bulele de aer care obtureza vasele conducatoare ale tulpinii permitand difuzia apei in tesut.

| tee a răspuns:

Clor daca pui in apa traiesc mai mult, cam o jumatate de capacel. Eu am pus si m-au tinut trandafirii de florarie cam o saptamana. Sau paradoxal trebuie pusi in apa fierbinte. Stiu ca suna aiurea dar am testat si varianta aceasta si intr-adevar tin mai mult. Bafta!

| AdelinaC a răspuns:

Poti pune putin zahar in apa dar oricum nu vor trai o vesnicie. Daca vrei sa ii pastrezi mai bine ii pui la uscat si ii tii asa ca amintire

| june_9596 a răspuns:

Mai bine i-ai usca. Asa i-ai putea pastra pentru totdeauna.

| Hypathia a răspuns:

Eu am văzut de Discovery că puneau 1-2 picături de clor în apă ca să omoare microbii.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent ce se afla in apa din vaza, hrana de flori, clor, zahar...etc.Iti spun ce am folosit eu.Cu ajutorul unui recipient de pulverizat apa, imprasite atit pe frunze cit si pe flori spre interior.Repea acest lucru ori de cite ori apa nu mai e pe trandafiri.Ai grija ca apa pulverizata sa arate ca roua pe ei.In felul acesta ii ajuti sa se hraneasca cu apa mai mult decit pot lua din vaza. Daca ai doar apa in vaza, schimba in fiecare zi. Uimitor e ca am facut asta si au rezistat pina au inceput sa de muguri la subratul frunzelor. succes.

| chocolatte explică:

Scz de greseala buchet am vr sa zic.si albi pentru ca aia imi plac la nebunie.msk pentru rasp:*:*:

| dyllya a răspuns:

Buna.am auzit de la cineva ca trandafirii se pastreaza mai mult daca ii dai cu fixativ...eu nu am probat inca dar poti incerca. sper ca te-am ajutat.succes