Întrebare recomandată | Emilia_Patruti_1986 a întrebat:

Buna,cum pot sa imi dau seama daca aparatul care masoara curentul consumat intr-o locuinta, merge corect?
Cazul meu suna cam asa... ultima factura a venit in valoare de 11 milioane, in conditiile in care la fel a fost consumul:o masina de spalat(care merge de 3 ori pe saptaman), 2 tv, un calculator folosit 6 ore pe sapatmana(stiu cat il folosim deoarece si eu si sotul lucram si in medie este folosit doar la sf de saptamana cand urmarim vreun film)un frigider si o lada si un boiler instant.
Asta vara,in conditiile in care faceam dus de mai multe ori pe zi, nu plateam atat de mult, plus ca acum 3 luni l-au schimbat cu unul nou...ce pot sa fac? mi se pare enorm de mult si vreau sa stiu de ce se consuma atat de mult...
Va rog da-ti-mi un sfat...
Va multumesc!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci o reclamatie in primul rand. 1100 ron e o factura imensa.

| untu a răspuns:

Ai o termocentrala pe gaz? Bolierul consuma foarte mult, dar in legatura cu cele 2 televizoare, ce marca ai si ce tip de tv ai?(clasic, LCD, Plasma, etc)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil ca noul contor sa nu contorizeze corect.Suni la enel sau electrica cum ii spune si raportezi problema.Ei vor veni, vor scoate contorul si ti-l vor inlocui cu altul.Cel cu problem il vor sigila si il vor trimite la expertiza, sa ii faca controlul daca functioneaza corect sau u.in functie de rezultat, cred ( nu stiu sigur dar iti vor spune ei) ca ti se vor inapia banii sau iti vor da KW/H de consumat.

| eaglewatch01 a răspuns:

Cel mai simplu, scoti toti consumatorii din priza si opresti sigurantele din casa.Contorul ar trebui sa se opreasca. Daca observi cea mai mica miscare la el, timp de cinci minute sa zicem, sesizare la enel.Trebuie schimbat.Am patit-o si eu...

| Simina123456789 a răspuns:

Puteti chema un om pe teren de la curent si ii povestiti ce se intampla, poate aparatul ar trebui inlocuit.