| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata! Am un cuptor electric. Oare de ce imi topeste prizele? Cine se pricepe?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca instalatia este veche si nu suporta tensiune mare, asa pateam si eu cand bagam si masina de spalat si boiler si alte acareturi, imi dadea afara tensiunea, pana am chemat un electrician si a rezolvat problema.
Intreaba un electrician ori il chemi la fata locului
O zi frumoasa sa aihappy

| K0sti a răspuns (pentru caramela):

Tensiune in niciun caz, poate curentul!

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Bingo,asa mi-au raspuns si amicii.Cand conectez amandoua rezistentele si cea de sus si cea de jos incalzeste priza.Foarte posibil deoarece eu am bucataria separata de casa unde este contorul si instalatia, cam la 10 metri si am tras un cablu de acolo la bucatarie. Multumesc. Voiam sa fiu sigur si sunt acum.happy Masina de spalat o am si pe ea acolo dar ea cum consuma mai putin timp nu reuseste sa incalzeasca priza. Locgic, mersi.

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am fost patita si de asta am raspuns, nu sunt electrician, dar aveam mereu probleme si nu puteam sa folosesc masina de spalat daca nu scoteam boilerul din priza.
Ma bucur ca ai elucidat cat de cat misterul

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Adevarat mister, ca numai la asta nu s-a inventat un program care sa spuna unde este problema.Dar poate se vor gandi...chinezii.laughing

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)))))))))) pai nu ar fi b ine sa le dam o idee/impuls ceva? poate inventeaza ei ceva, din acest punct de vedere sunt genialiwinking

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Poate ajunge aceasta discutie undeva, sa inventeze ceva de pus in perete, in engleza sau romana care sa spuna: Priza dvs este defecta or ce ati introdus in priza au rezistentele defecte, masina dvs de spalat consuma peste limita posibila.Asa stim unde e problema. Sau : exista un scurt circuit pe reteaua electrica si automat se inchide, pentru ca de la un scurt circuit multe case au luat foc. S=a tras concluzia ca a luat foc casa de la scurt circuit dar cum rezolvam aceste probleme, nu. O zi frumoasa si dvs.

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Le dai de furca nu gluma, eu am fost mai indulgenta, dar tu vad ca le-ai creat front de lucru nu glumalaughing))

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Lol,sunt pus pe idei de inventii.Ei spun ca suntem in secolul vitezei si tehnologia a ajuns undeva in varf dar parerea mea este, dupa cum vezi ca suntem tot jos.rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Tensiunea este una si Curentul alta.Deci nu tensiunea iti topeste prizele. Tensinea este data de voltaj si nu cred ca ai voltaj mare ca nu are cum.Cablurile tale electrice sint de o anumita marime, deci suporta un anumit curent pe ele.Ce trebuie sa faci este sa te uiti pe cuptorul tau pe undeva are o eticheta unde scrie cam ce putere are.Stiind puterea cumptorului cred ca in KW vei stii ce conductor(cablu) trebuie sa ai ca totul sa fie bine.Si plus de asta mai scrie cred ca pe undeva cam ce siguranta trebuie sa ai la tablou, iar daca nu scrie se calculeeaza in fctie de puterea cupotorului.In afara de asta daca conductorii electrici sint de marimea corespunzatoare atunci trebuie sa verifici priza daca este pentru capacitatea aia.Si prizele sint de diferite marimi, puteri etc. Daca si priza este de cit trebuie sa fie atunci problema este la cuptorul tau, undeva face scurt, elementii poate sau scurtat etc.Insa dupa cum spui ca ai tras tu nu stiu ce cablu mai mult ca sigur e de la acel cablu este subtire nu poate duce cit curent are nevoie cuptorul tau.Si inca ceva un cuptor electric, masina de spalat, masina de uscat, cuptoru cu microunde trebuiesc legate separat, fiecare sa aiba un cablu si o siguranta in tablou.Nu se leaga mai multi consumatori de genul asta impeuna.Si ffrigiderul tot singur trebuie sa fie pe un conductor.Dci tot ce ai la bucatarie trebuiesc legati separat fiecare cu siguranta lui in tablou.

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Asta e, multumesc.Am si un asi alta la bucatarie cu acel cablu de care ziceam eu, mai e si din aluminiu.Cred ca iti dai seama de ce cablu zic.Masina de spalat, cuptorul electric, ca si un radiator si frigider laughing toate sunt legate de acel cablu.Dar masina de spalat nu topeste deoarece incalzeste mai putin timp.Eu cred ca cuptorul e consumator deoarece la unele preparate necesita amandoua rezistentele pornite la temperatura aproape maxima.multumesc de raspuns.Il aduc in casa sa il probez la alta retea si alte prize, care sunt mai bune.Adevarat ca dupa ce am tras acel cablu la bucatarie, am luat la nimereala prize care mai de care mai ieftine, ca asa e romanul ia ieftin si prost.O zi buna.

26 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cumpara o priza de calitate (de exemplu Legrand sau Gewiss) si vei scapa de problema.

| K0sti a răspuns:

Calitatea prizelor proasta, contact imperfect, rezulta caldura din cauza curentului mare!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Numai la bucatarie se intampla asta, bucataria facuta recent la 10 metri departare de casa, am tras un fir de la instlatia din casa pana acolo.Cablul gasit pe la amici din aluminiu.Am schimbat prizele de ma doare capul si bune si foarte bune,am facut contactul corect, absolut tot. Numai la acel cuptor face asa cadn cuplez aamndoua rezistentele la temperatura mare si pe termen de cca o ora. Amicii spn ca din cauza instalatiei dar eu ma gandesc ca si din cauza vreunui scurt la cuptor sau poate vreo rezistenta defecta care solicita mult curent. Ai si tu dreptate, un contact imperfect pot spune ca e ceva in cuptor nelalolul lui, vreau mic scurt si imi arde prizele.Voi incerca sa aduc cuptorul si in casa sa vad daca intr-adevar este de la acel cablu care l-am tras la bucatarie sau ceva din cuptor care forteaza. Funda Caramelei, vot tie.winking Impacam capra cu varza.O zi buna la amandoi.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mersi, stii ca nu alerg dupa funde! happy Cauta o priza buna, din aia cu un contact fix si unul mobil sub care e un arc, nu din alea cu doua lamele fixe, care odata bagat stecherul, se deformeaza si asa raman. In plus vezi ca ai contact prost in priza la prinderea firelor, aia e alta cauza a incalzirii. Daca ar fi problema firelor, s-ar incalzi firele, nu priza! Deci problema e la priza. O alta cauza este stecherul, schimba-l si pe ala cu unul ceramic!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Se topeste priza acolo unde introduc stecherul, nu numai la o priza ci la toate prizele.Ca sa ne facem o idee ce ar avea am bagat direct cuptorul dar si prin prelungitor.Nu sa topit priza din prelungitor ci tot priza din perete.Deci? Unde ar fi buba, pe retea sau la cuptor.Toate prizele fac asa, nu numai una.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa fie obligatoriu stecher schuko! Repet e o problema cu prizele sau legatura lor la cabluri, nu sunt stranse bine firele! Nu e normal sa se topeasca. Se incalzesc putin, dar nu au voie sa ajunga la o temperatura asa mare. Priza de asemenea e bine sa fie ceramica!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Ok,am inteles, merci de sfat, acolo e buba.

| K0sti a răspuns:

Uite asa trebuie sa arate o priza buna!
https://lh3.googleusercontent.com/......1%255D.JPG

Cu resort! In plus sa fie ceramica! Si nu ai treaba!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Ok,merci de imagine ca nu prea intelegeam unde este arcul.Da acel arc face contactul sa fie bun.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru putin! Sub contactul mobil si face presiune pe picioarele stecherului, creand un contact ferm!

| Gabbriell a răspuns:

Acel cuptor electric are un cosum mare de curent. Priza pe care o folosesti are contacte imperfecte. Ori iti cauti priza buna nu chinezarie de ceramica la 4 lei.
Priza plastic care are niste arcuri pe lamele si aplica constant presiune pe pinii stecherului oricarui consumator doresti sa folosesti in priza aceea.
Daca s-are si siguranta, clar ai siguranta de valoare mica gen, 16A pe priza. Iar aici trebuie sa schimbi si siguranta depinde ce folosesti(fuzibila, sau automata) cu o valoare cel putin 20A pentru priza, sau ii faci circuit separat doar pentru acel cuptor electric tot cu o siguranta de 20A.

| anonim_4396 explică (pentru Gabbriell):

Multumesc.

| Gabbriell a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu multa placere.

| Sergiu72 a răspuns:

Ai mai multi consumatori pe linie. Apeleaza la un electrician autorizat, mai adauga linii si prize cu impamantare. Nu folosi pe o singura linie masina de spalat cu radiatorul sau hota cu cuptorul si cu malaxorul in acelasi timp.

| anonim_4396 explică (pentru Sergiu72):

Multumesc,aia e, eu bag pe aceeas linie mai multe. Si cablul e de doi bani dar in curand voi schimba tot si daca nu reusesc sa fac mai multe linii, macar voi baga numai un consumator in priza.

| Baldar_Savas_1986 a răspuns:

Pe priza scrie asa:
Ex: 220v/16A in mare parte, cu mici excepti de 220/10A
Un aparat de aer conditionat 9000BTU la 2300W. imparti: 2300W:220V= 10,45A.
Asa afli cat ai consum pe priza! Daca pe o priza ai un aparat de aer conditionat + o masina de spalat, Iti va ceda instant priza. Daca o ai din ceramica esti un pic salvat, dar se va topii partea din plastic( izolatia prizei ca sa nu te curentezi adica masca) si firele conectate(Stekerul daca este din plastic va ceda si se va topi, si firele din steker se vor topi). Si inca ceva! Innainte sa conectati, verificati firele din spatele prizei! Sa fie de 2.5 mm si nu de 1.5 mm.
Daca intr-o priza ai o masina de spalat de putere mare, la fel! Verifica mai intai priza. Cat suporta ca, cantitate de curent! W=putere de consum, A=cantitate de curent care strabate un conductor electri!
I=intesitatea de curent.
Cam asta este! Si ca sfat? Luati prize de calitate care sa suporte pana la 250/16A.