| anonim_4396 a întrebat:

Bună, îmi renovez casa și în camera mea am un parchet super vechi cum era mai demult,placute din alea de lemn închise la culoare, acum o bucata e mai maro, alta e mai deschisa și tot asa..nu as vrea sa-l schimb. Oare ce pot face? Trebuie curățat complet și dat cu ceva după sau cum sa-l fac sa arate mai bine?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pe vremuri in anii 80-90 exista palux solutie de curatat parchetul aceea este specială pentru parchet, acum sunt diverse sprayuri de curatat si polisat parchetul nu stiu si cît de bune si eficiente sunt, mergi la bricostore unde au materiale de constructii sau in Dedeman, si intreaba i pe ei ce produse de curatat parchetul i ti recomandă ei, o solutie ar fi sa pui alt parchet dar tu poate vrei sa il readuci pe acesta la viață, succes.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Acesta este farmecul parchetului natural, fiecare bucata are culoarea ei si desenul fibrei unic.
Daca este uzat, trebuie rașchetat, apeleaza la o echipă specializată, pentru ca utilajul necesar este destul de scump. Daca nu este uzat, il poti matui si tu cu o masina de slefuit.
Dupa raschetare, se lacuieste in cel putin doua straturi, eu am testat unul singur, bicomponent, de la Dyo.
Si apropo, Palux nu este un produs de curatare, ci tot un lac de parchet. Nu am testat produsul actual, nu ma pot pronunta, dar cel din comertul socialist era de slaba calitate, trebuia lacuit la doi ani, in conditiile in care nu se intra încălțat. Cu cel de la Dyo am dat la un prieten cu mai mult de 10 ani in urma, in hol, inca nu e uzat.

| cristi202 a răspuns:

Se rascheteaza, cu masina speciala, te cam costa (nu masina, manopera), dar iasa ca nou. Culoarea schimbata a placilor nu iasa cu nici o solutie, doar prin eliminare, ele s-au colorat/decolorat datorita factorilor de mediu, insa e doar de suprafata (cateva zecimi de mm). Prin raschetare, se elimina portiunile cu probleme, si se si realizeaza un plan perfet drept al intregului parchet. Dupa aceea va trebui lacuit, minim doua straturi, ideal trei. Cu cit e lacul mai bun, cu atit mai putine probleme vei avea in timp. Daca faci cum am spus, poti trai inca 20-30 de ani cu el. Eu prefer parchetul din lemn natural, decat cel laminat sau alte optiuni, datorita rezistentei sale in timp, si a aspectului.

Bula
| Bula a răspuns:

Parchetul vechi trebuie raschetat (cu masina de raschetat), dupa care aplicate 2-3 straturi de lac de parchet.
Operatiunea este un pic mai de durata, intre aplicarea straturilor de lac fiind necesare 2-3 zile pentru uscare, cu geamul deschis (mirosul lacului de parchet fiind intepator, iar la temperaturi maijoase uscarea este mai lenta).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, am gasit pe Google Palux mai există cauta sa vezi de unde si la ce pret il poti cumpara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai demult se rascheta, pentru a inlatura stratul uzat.
Ai putea sa il slefuiesti cu o masina de slefuit orbitala, apoi sa aplici cel putin un strat de lac.

| Catrice a răspuns:

Șlefuit și după dat cu lac.

| Vântulalb a răspuns:

Daca "placutele" happy sunt inchise la culoare, inseamna ca parchetul e murdar. Nu il speli cu apa ca il strici! Se rascheteaza, adica se rade suprafata murdara. Apoi, pentru protectie il dai cu lac.
Ai dreptate sa-l pastrezi. E mai calduros decat cel laminat.

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Salut! happy Cu lac de aceeași culoare/nuanță a parchetului. Funda? big grin