| Andruta99 a întrebat:

Buna! Nu ma pricep foarte bine la estimari ca suprafete, la metraje si asa mai departe. Insa mai vrem sa atasam la constructia existenta (casa) inca un living cu bucatarie open space? Imi puteti oferi un pret estimativ, macar? Cu acte, autorizatii si asa mai departe? Macar estimativ, repet, sa stiu daca ma incadrez sau mai astept si mai strang. Multumesc din suflet!

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai nu te pricepi la suprafete si metraje, dar vrei sa iti ofere cineva un pret estimativ... Nu prea functioneaza fara metraje, pentru ca 160 mp vor costa de vreo 8 ori mai mult decat 16 mp... Ca idee, pe mine m-a costat 12000 o astfel de extindere, dar mansardata, cca 35 mp utili pe nivel. Asta insa fara acte si fara manopera, cu exteriorul la rosu.
Intre timp insa au crescut semnificativ preturile, probabil te-ar costa 12000 un singur nivel. Undeva la 1500 mai ajungi cu actele, mai 1000 termoizolatia, plus manopera... cam 20.000.

| cristi202 a răspuns:

Pina nu știi ce vrei concret, pretul poate varia foarte mult. După cum ți s-a zis deja, contează suprafața, materialele, finisajele, care pot varia foarte mult, și de aici și pretul variază. De exemplu, tencuiala simpla e net mai ieftina decat cea decorativa, si ca materiale, și ca manopera. Și e doar un aspect. Și e vorba de cateva zeci de aspecte, și toate țin de ce dorești concret, și costul e in funcție de ce vrei, deci intii gindeste-te concret, in cele mai mici detalii ce vrei, și apoi se poate estima un cost. Care sigur va fi mai mic decat cel real, cei experimentați in construcții stiu că se poate ajunge cu costurile și la 25-30% in plus la final.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

20000 Euro.

| Goete a răspuns:

Cati metri patrati vrei e esential pentru pret, asa cum si materialul din care vrei sa fie construit

| Mirceastudent208 a răspuns:

55000 de ron