| Yuoia a întrebat:

Buna!
Pasare mica, de marimea unei vrabii. Cu penajul mai negru (sau maro foarte inchis?). Iar coada este rosu-caramiziu. Recent aparuta si prin orase.
Care este numele ei?
Nu este mierla. Aceasta e mai mare si o cunosc.

Răspuns Câştigător
| Yuoia explică (pentru StoicAnalysis):

Nu. Si burta e tot inchisa la culoare.

| Yuoia explică (pentru StoicAnalysis):

Am citit ce mi-ai dat. Interesante ouale alea albastre. happy

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Yuoia):

Voiam sa intreb: Ce oua albastre? laughing). Am dat iar pe link si am vazut ca mai jos pasarea respectiva face chiar oua albastre. Ceva ce m-a uimit si pe mine acum. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

E foarte drăguță.hee hee

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

La pasare te referi nu? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Credeam ca la funda laughing

17 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pitigoiul este de marimea unei vrabii, sunt si asa cum ai desctis tu culoarea aia si cu burta tot inchisa la culoare, dar nu mai stiu daca coada este rosie caramizie cum spui.

Trebuia sa faci poza cu telefonul, asa aflai sigur ce pasare este, asat daca chiar te intereseaza.
Ouale alea albastre nu-s bune deloc, se vad si de pe Luna, is foarte expuse la pradatori.
Pasarea aia trebuie sa caute locuri cu peisaj asa, sa se confunde cu acela peisaj.

Ca veni vorba de pasari, rfecent am fost pe uin acoperis ce avea culoarea gen pietre de ale de la riuri, asa maronii mai mult.
Ma invirtii pe acolo si o pasara, f frumoasa zbura in jur. Zic o avea cuiba pe aici si am speriato. Ma uitai dupa cuib, nimic nicaeri, apoi cand sa ma intorc era sa calc peste ouale ei laughing

Avea ouale de culoarea exact ca culoarea acoperisului, pur si simpu nu le vedeai, am vazut intimplator cand am pasit.
Pasarea la fel culoarea aia o are, dar e frumusica foc.

Chestia este ca nici cuib nu face, a pus ouale acolo direct pe acoperis, pentru ca de ar fi facut cuib, imediat ar sari in ochi pradatorilor, asa cred.

Cind a vazut ca noi mai stam pe acolo, a venit la oua, pentru ca afara era f cald, daca nu sar aseza pe ele, se coc de la soare, asa ca a venit pasarea si s-a asezat pe oua cu noi acolo linga ea laughing

Ma uitam la ea cum respira, facea gesturi, nu stiu sa se raceasca probabil, interesanta si lumea asta a pasarilor.

Dar asta m-a dus cu gandul la teria lu peste prajit lu Darwin laughing nu e adevarat nimic laughing ala batea cimpii.
Ma gindii zic, uite ce pasare, a facut oua, avea doar 2, am vazut mai multe dea lungul timpui si atit face doaor 2 oua, nici nu stiu cum se numeste macar pasarea asta, dar ma gindii ca a facut oua asa sa le confunde cu peisajul, la fel si penajul ei.

Zic uite pasarea asta a evoluat cum zicea barbosu laughing dar tot eu apoi ma gindii, stai asa, de cand fac oamenii acoperisuri plate asa si de culoarea asta?
Nu are cum in citiva zeci de ani sa evolueze ceva.Asa ca ma gindii cum de este asa. Tot eu mi-am raspuns singur laughing n-a evoluat nimic, pasarea aia asa aparu, cu acea culoare si asa a facut ea oaua de cand aparu.
Ce se intampla de fapt? Pasarile vad, ce culoare au ele la penaj, vad ce culoarea au ouale ce le fac, asa ca vor cauta locuri cu asa colorit sa se confunde, astfel incit sa nu le vada alte animale sau psari de prada.

Deci nu evolutia a schimbat ceva, pasarea a c autat asa locuri, initial sigur acea pasare locuia pe linga riuri cu pietris culoarea aia, stiu sigur ca in jur mai sunt asa locuri si natural.

Cum evolutia sa faca asa ceva? Adica pasarea se gindeste, vai hai sa fac eu oua colorate albastre sau verzi ca is la culoare cu frunzele de la copaci si gata asa se face laughing astea is povesti.

Ca exemplu pasarea aia cu oua albastre, aia asa va si disparea facind oua albastre.
Cu alte cuvinte, am descoperit si adevarul aceste asazise evolutii, povesti nemuritoare laughing
Daca duci un om negru si il tii un milion de ani sau milioane de ani la polul nord sau la sud el tot negru va ramane veci laughing nu se va face alb niciodata.
Cind isi schimba culoarea? Cind se imperecheaza cu alta culoare

| Yuoia explică (pentru relian):

Pitigoiul e mai gri, ca vrabia. Il stiu. Si are pieptul galben.

| relian a răspuns (pentru Yuoia):

Ia cauta pe wikipedia sa vezi cate specii de pitigoi sunt si cate culori laughing

| Yuoia explică (pentru StoicAnalysis):

Pornind de la "Codros de padure", m-am intrebat ce codros mai exista. Si am gasit "de munte". Parca seamana mai mult cu ala.
Eh, in final, e un codros. Multumesc. Pentru un orasean e suficient si atat.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Yuoia):

Pur si simplu am cautat descrierea ce mi-ai dat-o si s-a nimerit laughing. Sunt orasean, dar jumatate din copilaria mea, am petrecut-o si in natura, sau la tara. Si cateva chestii din mediul rural imi sunt familiare. Multumesc pentru funda big grin

| Yuoia explică (pentru StoicAnalysis):

A, avantajul de a fi crescut chiar si temporar in natura.
Funda ai meritat-o.

Răspuns utilizator avertizat