| Rauldragomircristian123 a întrebat:

Buna Seara!
Am o masina de spalat marca LG din 2009, masina de spalat o am de acum 5 ani. Dupa o saptamana masina de spalat incepea sa curga apa dura din masina. Am incercat sa o pornesc inapoi dar nu merge. Ce trebuie sa fac?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea am inteles problema. MAsina e de 5 ani, a inceput sa curga dupa o saptamana. Dupa o saptamana de cand? Pe unde curge apa dura si de ce e dura? Ce inseamna sa o pornesti inapoi?

| DjSannan a răspuns:

In primul rand, ar trebui sa incerci sa verifici daca exista vreun blocaj in conductele de apa sau daca exista vreo problema cu conducta de evacuare. De asemenea, poti sa verifici si furtunele de alimentare cu apa si sa te asiguri ca sunt conectate corect. Daca acestea nu rezolva problema, atunci ar trebui sa contactezi un tehnician autorizat pentru a diagnostica si a repara masina de spalat

| cristianmihai1 a răspuns:

Exista mai multe posibile cauze pentru curgerea apei din masina de spalat LG din 2009, dar cele mai probabile sunt:

Furtunul de evacuare: Furtunul de evacuare poate fi infundat sau deteriorat, cauzand scurgeri de apa. Verificati furtunul pentru a vedea daca este infundat sau deteriorat, in caz afirmativ, trebuie inlocuit.

1. Sifonul: Sifonul poate fi infundat sau deteriorat, cauzand scurgeri de apa. Verificati sifonul pentru a vedea daca este infundat sau deteriorat, in caz afirmativ, trebuie inlocuit.

2. Pompa de evacuare: Pompa de evacuare poate fi defecta, cauzand scurgeri de apa. Verificati pompa pentru a vedea daca functioneaza corespunzator sau daca este defecta, in caz afirmativ, trebuie inlocuita.

3. Supapa de siguranta: Poate fi defecta, cauzand scurgeri de apa. Verificati supapa pentru a vedea daca functioneaza corespunzator sau daca este defecta, in caz afirmativ, trebuie inlocuita.

In cazul in care masina de spalat nu functioneaza, ar putea fi necesar sa verificati si alte componente precum programatorul sau motorul pentru a determina cauza problemelor.
Este recomandat sa va adresati unui tehnician specializat sau unui service autorizat pentru a diagnostica si repara problema.