| Smaranda_Ruxandra_1983 a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare ce solutie sa gasesc pentru dulap eu spal rufele le dau si cu balsam dar in momentul cand le bag in dulap capata un miros sinistru ce as putea folosii? cu ce sa dau in dulap sa nu mai miroasa asa?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Scoate soricelul din dulap, sau schimba-l. Gandeste-te ca acel miros, odata intra in hainele tale. Sa zicem ca te parfumezi puternic si nu se mai simte.

Dar, acel miros este facut de ceva. In cele mai multe cazuri, de catre mucegaiuri. Mucegaiul se imprastie usor. Si va ajunge in haine cat de repede. Iar hainele pe piele. Pielea este umeda si calda. Mucegaiul va fi atat de vesel... nici nu iti imaginezi.

Deci, rezolva dulapul, nu cauta alte alternative. Nu te juca cu hainele. Iti ajung pe piele. Si incepi sa faci alergii de nici tu nu o sa mai stii de tine.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pune in dulap sau chiar si in apa de spalat bicarbonat de sodiu.In dulap poti pune bicarbonat daca gasesti pastile ceva de genul asta, ori praf dar pus intr-un saculet.Bicarbonatul va abosrbi mirosurile neplacute.Verifica si dulapul sa nu cumva tocmai el sa scoata acel miros. Daca e din lemn si este f vechi capata un miros.Cel mai indicat este sa va construiti dulapuri sau camere pentru haine din rigips, dulapurile nu mai sint o optiune deloc buna pentru haine.Deci undeva intr-un colt al camerei construiesti din profile de metal un schelt pe care apoi prinzi rigipsul, il zugravesti si ala e dulapul tau fara miros si in care poti chiar si intra. Poti pune si un bec, il poti face ori sa mergi in el gen camera, ori daca nu ai spatiu ingust si cu usi glisante.Moda dulapurilor s-a cam dus

| ivanhoe a răspuns:

Cred ca ai ceva umezeala in casa. Scapa de ea. Tot ce bagi in dulap sa fie perfect uscat. Daca nici asa nu merge, incearca sa scoti mortul din dulap.