| Claudiu19971989 a întrebat:

Bună seara TPU. Doresc sa achiziționez un asomator electric pentru animale. Tensiunea este de 60 volți 0.5 amperi. Este suficient pentru doborârea unui porc de aproximativ 300 kg? Dau fundă!

Răspuns Câştigător
| cookie4free a răspuns:

Salutare!

Un asomator pentru porci este un dispozitiv folosit în procesul de sacrificare a animalelor, care îndepărtează sistemul nervos central responsabil pentru senzația de durere fizică și instinctul de apărare. Acest lucru face ca animalul să poată fi înjunghiat mai ușor. Asomatorul are o formă ergonomică pentru o prindere sigură și este utilizat înainte de sacrificarea animalelor1.

În ceea ce privește tensiunea și intensitatea utilizate în asomatoare, iată câteva informații relevante:

Tensiunea:
Un asomator specific pentru un porc de peste 120 kg trebuie să fie alimentat cu o tensiune de:
300 V la o intensitate de 1, 25 A.
230 V la o intensitate de 2-2, 5 A.
600 V la o intensitate de 1 A 2.

În rețeaua casnică standard, tensiunea este de 230 V. Aceasta ar fi suficientă pentru asomare, având în vedere că siguranța electrică este concepută pentru 25 A. Frecvența de 50 Hz este adecvată.

Intensitatea curentului:
Curentul utilizat în asomatoare poate varia, dar în general, un curent de aproximativ 2 A este necesar pentru a induce starea de inconștiență a animalului, nu pentru a provoca moartea. Pentru comercianți, un curent mai mare poate duce la apariția de hematoame în carne, afectând aspectul estetic. Totuși, pentru dumneavoastră, prioritatea este să minimizeze suferința animalului.

Tipul de curent:
Curentul utilizat în asomatoare poate fi curent continuu sau curent alternativ. Direcția curentului nu este atât de importantă precum zona de aplicare a electrozilor. Curentul continuu poate fi aplicat dinspre cap spre cord sau dinspre cord către coloană. Curentul alternativ circulă în ambele direcții (de la fază la nul și invers) într-o secundă.
Protecția rețelei:
Rețeaua casnică poate suporta această acțiune, dar dacă sunteți îngrijorat, puteți adăuga un condensator sau alte dispozitive de protecție.

Generatorul:
Un generator cu caracteristici de 230 V, 2000 W și 8 A ar putea fi utilizat, dar asigurați-vă că este de încredere. Acesta ar trebui să fie suficient pentru asomare, dar consultați un specialist pentru a vă asigura că este potrivit pentru scopul dvs2.
În concluzie, pentru a asigura o asomare umană și etică, consultați un specialist în domeniu și respectați toate măsurile de siguranță necesare?

Spor și săptămână ușoară!

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Măi nu știu. Cumpără și fă-i proba. Vine în curând campania electorală, îți vor cere votul, vor veni pe la tine la poartă: primarul, vicele și unii consilieri. Le promiți votul tău dacă te lasă să faci proba asomatorului pe unul din ei. Succes.
Răspuns negenerat de AI. laughing

| KovacsB a răspuns:

Daca este cel cu electrozi este suficient.S-a ales tensiunea de 60v deoarece nu este periculoasa la atingere pentru om.
Colegul cu raspuns de la chat Gpt bate campii.

| Ovitipu a răspuns:

Buna seara, pentru asomator cu cleste, tensiunea si curentul mentionate nu sunt suficient de mari, insa pentru un asomator cu tepi care se infige in ceafa, valorile sunt suficiente pentru asomare. In acest caz nu prea conteaza greutatea porcului, pentru ca fasciculul de nervi care trece prin coloana si care e responsabil de sistemul locomotor, este depolarizat. Asomarea se face cu curent alternativ, Pe de alta parte, conteaza si forma curentului, nu doar tensiunea, cand spuneti doar 60V nu se intelege nimic daca nu se cunoaste forma curentului.Nu e totuna ca 60V sa fie tensiunea medie, efectiva, de varf sau varf-la=varf. Acei 60V sunt in sarcina sau in gol? Adica sa zic in gol avem 120V si in sarcina de 500mA avem 60V? vedeti ca treaba e un pic mai complexa decat ati intrebat dvs.