| Vali1000 a întrebat:

Buna seara,

Va scriu in legatura cu o problema pe care o am la centrala termica si rog daca se poate să-mi raspunda o persoana autorizata in centralele termice.
Problema este in felul urmator:
Am o centrala termica pe gaz Motan Sigma 24KW din luna Martie 2019 cand s-a efectuat si punerea in functiune de catre firma autorizata. Centrala a funcționat fara probleme pana acum doua săptămâni cand a inceput sa se stinga flacara de ardere la un interval de 1-3 min de cand pornește si apoi aprizanduse cam dupa 10-15 min. Nu înțeleg ce cauzeaza stingerea flacarii de ardere dupa cateva minute de cand a pornit centrala.
La centrala folosesc un termostat ambiental care este setat ziua pe 23 de grade iar noaptea pe 24 de grade. Cand termostatul porneste imi indica pe display si porneste si centrala doar ca dupa cateva mine centrala se opreste dar termostatul arata ca funcționează centrala. Am pus seama pe temperatura apei din calorifere care era pe 80 de grade si am zis ca este prea mare si am setato la 65 de grade cat este indicat pentru centrala. Tot la fel funcționează. La baie apa este setata la maxim pe 55 de grade si nu am nicio problema avand robinet cu apa calda si apa rece si imi setez apa cum doresc. Ma gandesc ca s-ar putea sa fie de vina termostatul wireless poate nu mai emite frecventa catre centrala la parametrii corespunzatori. O alta problema ma gandesc ca ar fi tensiunea de alimentare centrala fuctionand pe 230V iar la priza am 220V dar nu am avut niciun fel de problema. In casa este cald, caloriferele se încălzesc. Presiunea la apa este de 1, 5 bar dar cand merge centrala ajunge si pana la 2, 3 bar. Astept raspunsuri si va rog sa ma intrebati daca aveti nelămuriri. Mulțumesc.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Centrala ta functioneaza normal. Chiar daca termostatul o tine pornita, odata ce apa a ajuns la 65 de grade, flacăra se stinge.
Seteaza o temperatura mai mica pentru apa, pentru un consum optimizat, dar mai ales pentru a reduce depuberile de calcar, care cresc foarte mult la temperaturi ridicate. Eu de exemplu o folosesc pe temperaturi intre 38 si 45 de grade, dupa vremea de afara.
Presiunea este putin cam mare, dar in limite normale.
Tensiunea e ok, de obicei depășește valoarea nominală de 220V, de aceea majoritatea aparatelor sunt proiectate la 230V.

| Vali1000 explică (pentru regis):

Mulțumesc de raspuns. Dar daca setez apa la 38 - 45 de grade se incalzesc calorifere sau sunt doar putin caldute imi va face in casa 23 de grade¿

| regis a răspuns (pentru Vali1000):

Depinde de cat de mari sunt calorifere, de ce pierderi de caldura ai si de ce temperaturi sunt afara. Eu le-am supradimensionat putin si cand afara nu coboara sub zero, cu centrala pe minim, imi pastreaza 21 de grade (asta e temperatura la care imi place mie sa stau). Cand e mai frig, ridic la 40 sau 42, dupa caz.
Ideea e sa experimentezi, mai ales daca ai o centrala in condensare. Cu cat temperatura apei e mai joada, cu atat pierderile sunt mai reduse si durata de viata a centralei mai lunga.

| Vali1000 explică (pentru regis):

La centrala cu ambiental indiferent pe cat este setata apa in calorifere tot va ajunge la maxim 70 de grade pentru ati da in casa temperatura setata de tine.

| regis a răspuns (pentru Vali1000):

Nu este adevarat. Termostatul de ambient nu are legatura cu temperatura setata a apei. Apa nu va ajunge niciodata la 70 de grade, pentru ca odata ce a ajuns la temperatura setata (42 sa zicem), flacara se stinge, funcționand doar pompa de recirculare.

| danut a răspuns:

Si eu am avut cam aceiasi problema dar am alta centrala. Am chemat un specialist care nu a reusit sa spuna ce are centrala DAR l-am pus sa o desfaca si a desfacut-o bucatica cu bucatica, a bagat niste solutii de curatire si dupa ce a facut-o "jumari" a montat-o la loc si a pornit, avea un dop intre centrala (in interioirul centralei) (acolo unde arde flacara) si teava de TUR. Acum merge bine. Nu cred ca rezolvi ceva cu modificarea temperaturii, eu tot am reglat si dereglat cateva luni in sir la ea dar pana nu a curatat-o nu a mers cum trebuie.

| Vali1000 explică (pentru danut):

Poate so fi facut reziduri de calcar in centrala de la apa fierbinte. O sa chem service-ul.

| danut a răspuns (pentru Vali1000):

Nu de la apa ci de la calorifere, rugina.

| DaniTDCI a răspuns:

Nu cred ca o sa te ajute foarte mult raspunsul meu, dar eu ti-as recomanda sa chemi o persoana specializata in asa ceva sa repare problema, nu ar fi ok sa incerci tu sa desfaci si etc, totusi e gaz foarte inflamabil si presiune pe acolo

| Vali1000 explică (pentru DaniTDCI):

Mulțumesc de raspuns, asta o sa si fac. Ai idee cam la ce temperatura trebuie sa fie apa in calorifere?

| Nonolita a răspuns:

"Presiunea la apa este de 1, 5 bar dar cand merge centrala ajunge si pana la 2, 3 bar." E normal cand temperatura creste.
Flacara de ardere, porneste cand apa se raceste si trebuie reincalzita. Apa este permanent calda in centrala daca nu o folosesti. Dupa ce face un tur prin caloriferele reci si se raceste, centrala porneste ca sa o incalzeasca. Si iar se opreste pana se raceste apa. Tot asa. Nu cunosc marca Motan, dar asa fac toate centralele. Nici nu ai vrea sa arda permanent, ca te-ar frige la factura.