| NVSCS555 a întrebat:

Buna TPU! Am o intrebare, dau funda.
Tot gasesc gandaci mari si negri la mine in camera si in baie, intr-o seara am dat cu spray de gandaci peste tot pe margini in camera, iar in seara aceea nu am mai gasit gandaci si nici in a doua seara, insa in a treia noapte am gasit un gandac.
In seara aceasta iar am dat cu spray, stiti cumva daca o fac in zadar?
Mi-e foarte frica si scarba de ei crying

Răspuns Câştigător
| userjune90 a răspuns:

Salut!happy
Mi s-a întâmplat de multe ori, și la fel ca tine făceam.
Dădeam cu spray când îi găseam, 2-3 zile nu aveam treabă și după iar începeau.
Am dat cu spray în locul de unde ies și nu am mai dat de ei de atunci, însă îți recomand să faci o curățenie totala la tine în camera, generala sa zic! Ei caută un loc călduros și cu firmituri, iar la baie este atmosfera aceea de căldură-rece, de aceea îi vezi pe acolo, însă nu o faci în zadar, este probabil sa fii murit toți după asta.
! Deci da, recomand o curățenie generala în camera ta, iar în baie, atmosfera schimbata, mult mai răcoros (de fapt și aici merge o curățenie). Nu spun că nu îți ți curat în camera, însă să fie și mai curat!happy

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa curatenie generala inainte sa dai cu spray de gandaci!
Scoate tot, spala, curata, vezi ce au de mancat si de ce tot vin la tine... apoi dai cu spray.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este în zadar. Dar ei vin de undeva. Să găsești locul pe unde intră și să blochezi intrarea. Dacă stai într-un bloc cu alți locatari, este nevoie de dezinsecție în tot blocul și în anexe, boxele de la subsol.

| Catrice a răspuns:

Hmm sigur se urca în pat și îți intra în gura și tu visezi cs mănânci și-l mesteci și înghiți thinking
Daca și vecinii au problema asta atunci e nașpa.

| romeo78 a răspuns:

În primul rând unde locuiți: la bloc sau la casă.
Apoi din ce materiale de construcții este locuința: plăci beton, BCA, cărămidă?
De asemenea, aveți faianță, gresie de la tavan și podea?
Baia, bucătăria au pereți comuni, eventual o cămară în cazul în care locuiți la bloc?
Puteți cerceta pe internet ca să nu creadă cineva că inventez: insectele se înmulțesc extrem de rapid și ușor. Iar, ceea ce pățiți este următorul lucru: omorâți adultul, dar ouăle, puii sunt ascunși, iar după ce efectele, mirosul spray-ului dispare, ies la suprafață.
Deci, ce trebuie să căutați este cuibul sau să mergeți la farmacia veterinară și să căutați prafuri sau soluții pentru combaterea insectelor, pe care să le aplicați asupra cuibului.

| Celestina003 a răspuns:

Da, o faci in zadar dacă te referi la Libarca ( gândac negru de bucătărie ) recunosc am avut de aface cu așa ceva, am făcut și curățenie generală de mai multe ori, am dat și cu spray
simplu de insecte dar, nu!
Trebuie să cumperi altceva, o soluție pentru așa ceva, orice otrava ii omoara, orice insecticid, sunt destul de sensibili,și folosită în toată colturile, și pe unde merg ei ( Și dacă tot cumperi sa urmezi și instrucțiunile)

| BumiWolfie15 a răspuns:

Depinde și de eficiența spray-ului pe care îl folosești. Unele insecte și virusuri au capacitatea să se "acomodeze " cu anumite substanțe chimice care cândva chiar le afectau. Așadar mai schimbă insecticidul.