Întrebare recomandată | Florin_Chiba_1988 a întrebat:

Am o problema cu centrala, Ariston, si anume presiunea apei este aproape de 0. Ce va solutii, recomandari?
Mersi!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sub centrala ai un robinet minuscul pe care trebuie sa-l deschizi cateva secunde cat urca apa la 1, 5bar apoi il inchizi.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fa cum ti-a indicat NOMICKEYMOUSE, tii deschis acel robinet pana presiunea va urca spre 2 bari.Pe instalatie exista undeva o pierdere insesizabila de apa care in timp ajunge la cativa litri, si vei fi nevoit sa repeti operatia de umplere periodic in caz contrar s-ar putea sa ai neplaceri cu pompa de apa.

| Florin_Chiba_1988 explică:

Pai este in apartament! Apa am verificat vine, in calorifere am verifcat si nu am aer deloc, m-am uitat si in cartea ei si la ce leduri sunt aprinse (intermitent), adica la cele doua de la 50, respectiv 60 si cel de la cosul de fum. In carte imi spune ca este lipsa de presiune la apa. Deci?
Si mersi!

| Florin_Chiba_1988 explică:

Mersi baieti! Am aflat pana la urma ca aveam depuneri pe robinetul de la presiune si nu facea cursa completa!

| einsteinchen a răspuns:

Mai intai incearca sa umpli instalatia, poate ai pierdut ceva apa pe la un calorifer, conexiune.
Daca nu se rezolva, atunci trebuie sa chemi un specialist. Fie nu ai presiune la retea, fie s-a infundat manometrul, fie s-a defectat manometrul.
Sunt doar presupuneri...

| Hopahopa a răspuns:

Si eu am centrala si cand scade presiunea apei am un robinet langa ea care il pornesc si creste iar presiunea pana la 1, 5!

| Popescu_Gh_1953 a răspuns:

Stochează apa intr-un vas de plastic, de la 100 la 500 de litri (se găsesc la Romstal) si tragi din acest vas cu un hidrocortizon. Sunt destul de ieftine la supermarcheturi gen Metro Baimax, Dedeman, etc...

| mihai69 a răspuns (pentru Popescu_Gh_1953):

Hidrocortizonul e un unguent contra hemoroizilor - e cam greu să tragi apă cu un unguent... rolling on the floor Și se ia de la farmacie, nu de la supermarket!
===
@Florin_Chiba_1988 - undeva la baza centralei e un robinet care permite accesul apei din instalația de apă menajeră în cea de încălzire, pentru umplere. Ține-l deschis până ce manometrul va indica presiunea normală indicată în manual.

| Popescu_Gh_1953 a răspuns (pentru mihai69):

Am vrut sa scriu HIDROFOR. Nu-mi dau seama cum a ajuns asa, pentru ca de obicei sunt atent la ce scriu. Poate fi de la corecturile automate!