| Ellenaella95 a întrebat:

Buna,TPU! Am un gard de lemn la o gradinita de flori in curte, ce-i drept cam vechi si as dori sa il vopsesc cu vopsea.Mentionez ca a fost dat cu ulei ars negru(sau nu stiu cum se numeste sigur)de catre parintii mei acum vreo 4 ani pentru a-l proteja.Ce vopsea trebuie sa folosesc si cum sa il pregatesc inainte de a-l vopsi? Trebuie sa il curat de uleiul acela? Multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Poti da cu vopsea peste ulei, nu trebuie curățat decât superficial. Insa gardul nu va tine la fel de mult, mai ales vopsit pe ambele parti, întrucât vopseaua formează o pelicula sub care lemnul putrezește rapid.
Vopseaua sa fie neapărat pentru lemn si sa nu fie pe baza de apa, ca nu se înțelege cu uleiul.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu ai cu ce să cureți scandura care este impregnată de ulei.
Grundul are o acțiune mult mai bună ca vopseaua. Folosește grund înainte de a da cu vopsea. Sfatul meu este să faci un test pe o porțiune dintr-o scândură cu acest grund unde nu este la vedere. Îl lași o săptămână să vezi cum va arăta. Dacă a prins grundul, acesta poate fi vopsit.
Poți să folosești orice grund de aici: https://www.dedeman.ro/......lemn/c/968
Cumperi mai întâi o cutie mică, o testezi, și numai după aceea cumperi pentru tot gardul. La Dedeman poți schimba produsele nedesfăcute pe baza bonului de casă.
Apoi peste grund poți da cu lac sau vopsea: https://www.dedeman.ro/......etal/c/957
Angajații de la Dedeman îți pot da sfaturi.

| Ellenaella95 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult! As vrea sa folosesc vopsea alba, mi-ar placea mult sa il fac asa, mai ales ca nu este foarte inalt gardutul, de aceea tot intrebam cum sa fac sa dau cu vopsea...

| MeraO a răspuns:

Folositi Aeria Aqua Holz Lazur cu porus X, o gasesti si la eMAG la pret bun https://www.emag.ro/......XT9SFBBM/. Inainte se aplica un strat de grund, gasesti tot la ei.

| anonima13ana a răspuns:

Da.l tot cu ulei ars.e cel mai bine