| Daaanciu a întrebat:

Buna TPU...as dori sa aflu cat m-ar costa materialele sa-mi ridic o casa, pe pamantul meu, fara meseriasi, fara nimic. repet.doar materialele! sa fie din bca si sa aiba in principiu:parter. 2 camere, bucatarie, baie si un hol micut si etaj la fel + o mansarda nu prea mare.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! nu va sti nimeni cu exactitate, pentru ca difera in functie de materialele de constructie, de cati mp vrei sa o faci, cu ce vrei sa o invelesti.etc.cel mai bine e sa iti faci tu un plan...
cati mp vrei sa aiba casa, te duci in depozit si vezi cat costa fiecare mp de material in parte, si faci o socoteala, apoi grinzile, tabla zincata, sau lindab si doar asa vei putea sa afli cam cat ar ajunge, bine ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea de la targ, apoi materialele decorative, mobila, accesorii sanitare etc.
O zi buna si spor la treabahappy

| skama18 a răspuns (pentru caramela):

Si cine iti garnteaza ca ala de la depozit iti da materiale de calitate. ala o are la vanzare la un pret si tio vinde si iti pica in cap.i daca vede un obiect sanitar ce ii place acum poate peste 3-4 luni vede alta mai frumoasa si mai de calitate la un prett mai mare unde ajunge cu socoteala. deci mai bine nu raspundeai la intrebarea asta

| caramela a răspuns (pentru skama18):

Buna! totul este informativ, nu am dat nume de firma si nici un loc anume, ca orice om, daca ai bani la discretie, obligat te duci la un depozit de materiale cat mai legal sa poti cere si informatii si ulterior sa poti da in judecata, cat despre calitatea materialelor, un om cu capul pe umeri, nu se va duce singur daca nu se pricepe in alegerea materialelor, si obligat va lua un bun cunoscator in alegerea materialelor.mai aveti vreo obiectie dl Skama18?
O zi buna!

| skama18 a răspuns (pentru caramela):

Mai am una tongue.cu socoteala cum ramane? in constructii trebuie sa pui bani deoparte in jur de 10 mii euro degeaba socotesti maximum de preturi k tot nu iti ajung. exista o marja de eroare peste tot chiar si in stintele exacte.stiu TPU e un site deschis publicului, pacat k e plin de pustani pe aici(vb la general, nu de uni sau alti) si cu inrebarile.fiecare are o parere dar nu e neaparat buna.in concluzie la intrebarie serioase sa raspunda cei care stiu.

| caramela a răspuns (pentru skama18):

Pai omu voia doar sa stie costurile materialelor, ca de hei rup se ocupa personalhee hee
mai aveti intrebari?winking

| regis a răspuns (pentru skama18):

@skama18 - 10.000 de euro marja de eroare indica o totala lipsa de profesionalism (ca sa nu zic habarnism) a celor care au facut calculele, avand bineinteles planurile in fata, nu asa, intreband pe TPU. Cel care a pus intrebarea a vrut doar sa isi faca o idee cu privire la costuri, de aceea nu a precizat exact foarte multe detalii. Iar comentariul cu "cine iti garanteaza" este unul idiot.

| skama18 a răspuns (pentru regis):

Inseamna k tu nu sti cum varieza materialele pe piata.cand ajunge un sac de ciment care il gasesti la orice depozit de la 20 lei la 60 lei in locul tau nu as comenta

| regis a răspuns (pentru skama18):

Daca imi spui perioada in care pretul cimentului s-a triplat in 6 luni (cat este un termen foarte rezonabil de executie al unei case P+M) ma voi opri din comentat. Si chiar presupunand ca s-ar intampla asta, depozitele serioase si destule magazine de bricolaj iti permit sa comanzi din timp materiale la pretul din ziua lansarii comenzii. Dar una peste alta, ar fi bine sa te abtii de la a spune ce ai face in locul meu, ca deocamdata nu esti.

| skama18 a răspuns (pentru regis):

Comentez cat vreau.si ce vreau. daca nu vrei sa vezi da-mi ignore

| regis a răspuns (pentru skama18):

Mai nea frectzie, tu erai ala care ziceai "in locul tau nu as comenta".

13 răspunsuri:
| greencity a răspuns:

Ziduri portante pe BCA = sugi bughi! La o casa exact cum zici tu am lucrat toamna trecuta: materiale cu fnisaje tot intre 25.000-30.000 Euro. Manopera ridicare casa 4500-6000 (aprox 2 luni).

| skama18 a răspuns:

100 de euro

| NicoNicole a răspuns:

Buna.Nu ai specificat cati metri patrati va avea, noi am terminat de cateva luni casa si ne-a costat 100.000 de euro fara mana de lucru care e foarte scumpa daca vrei ceva de calitate.Nu am exagerat cu luxul,dar foarte mult te costa finisajele:gletul,amorsa,varul,gresia si faiante si multe multe alte accesorii, instalatiile de incalzire si apa, electricitatea etc...mie mi-au iesit peri albi la 25 de ani...

| regis a răspuns (pentru NicoNicole):

Te poti incadra in 30.000 de euro la cheie, fara compromisuri dar si fara "avioane" si finisaje de lux. Daca pretul la rosu este cat de cat acelasi, la finisaje, obiecte sanitare si instalatii apar diferentele. Si iti dau un singur exemplu - daca o cada de dus o gasesti si la 3-400 de lei, una mai frumusica va costa 1000-1500, cea mai scumpa pe care am vazut-o costa 30.000 de euro... Aceleasi diferente apar si la parchet, gresie, faianta, tamplarie, calorifere si centrale termice, obiecte sanitare, aparataj electric samd.