| fortasteauaa a întrebat:

Buna TPU puteti va rog sa imi spuneti care este diferenta dintre un teren agricol si un teren arabil. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In legislatie, terenurile se clasifica dupa destinatie, folosinta, tipuri de proprietate. Terenurile agricole INCLUD terenurile arabile --- vezi terenuri TDA( din criterii de clasificare dupa destinatie ):http://www.expertcadastru.ro/......iilor.html

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Diferenta este doar pe hirtie, terenul tot teren este indiferent cum ar fi sau ce ar fi pe el.Clasificarea a fost facuta cind existau organizari, cind agricultura era organizata, pusa la punct etc.Acum tu poti schimba destinatia terenului cum vrei.Cindva terenurile au fost clasificate astfel incit pe ele sa se cultive sau ele sa fie folosite la potentialul lor, la adevarata valoare sa le spunem asa.In rest cum erau si inca sint clasificate am vazut a spus cineva pe aici ti-a dat un link.Clasificarile au fost facute dupa ce se cauta in zona respectiva, dupa indistria care exista in zona aca era o fabrica de conserve atunci multe terenuri erau clasificate ca arabile si se cultivau legume. Apoi dupa cum puteau fi lucrate, mecanizat sau semi si asa mai departe si fiecaruia i s-a dat o folosinta.Cam asa sta treaba sau a stat, ca dupa revolutie si acum fiecare face ce doreste cu terenul lui daca este proprietar.

| mdaria a răspuns:

Prea mare diferenta nu este intre aceste 2 tipuri. Ambele sunt folosite in agricultura. Stiu ca mai sunt terenurile care nu pot fi folosite, pentru ca zona nu permite.

| Valentin_Robert_1984 a răspuns:

Hello, I'm from Austria and owner of a property in oradea.
We wanted to sell our property now and come to it that it was rededicated to farmland.
But it was bought as a building land!
how is that possible, I am desperate! I hope somebody can help me.