| huideni1845 a întrebat:

Ce inseamna discuirea unui teren agricol?

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
In momentul in care ai arat pamantul, obligat trebuie sa discuiesti pamantul, in asa fel maruntesti pamantul si devine afanat(maruntit)
Aratura fara discuire nu se poate, risti sa nu faci recolta in acel an, plus ca te chinui, iti vinevgeu la emanat/la prasit etc.ce c are ara are obligatia sa si discuiasca.
O seara bunahappy

| NixiTrix a răspuns:

Inseamna sa lucrezi pamantul pământul (pentru mărunțirea bulgărilor, afânare, distrugerea buruienilor etc.) cu ajutorul discuitorului, al plugului cu disc.

Nu stiu daca un raspuns ca acesta asteptai dar sper sa te ajute.