| Daughter a întrebat:

Vreau să cumpăr o saltea însă nu ştiu ce specificaţii ar trebui să aibă ca să fie ok. Poate aveti voi vreo recomandare de saltea bună, ortopedică şi moderat-tare. Mulţumesc!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din toti cunoscutii mei care au luat o saltea fara arcuri, niciunul nu vrea sa mai treaca inapoi.
Cea mai buna saltea fara arcuri e un burete tras intr-o husa. Daca vrei moderat de tare, alegi burete de densitate medie.
Lasand deoparte marketingul, cu diverse spume, cu zone de dormit, memorii diverse si proptietati antimicrobiene "dovedite", salteaua trebuie aleasa dupa grosime si greutate (densitate).
Daca vrei neaparat saltea, eu iti recomand Adormo, face fix acelasi lucru ca si Dormeo, doar la un sfert de pret.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salteaua Dormeo, dar mai pune niste bani ca sunt scumpe, macar sa ai 2000 de lei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ne-ai zice si dimensiunile si mai ales bugetul, ne-ar fi de un maaare ajutor pentru a nu iti da sfaturi inutile...

| Daughter explică (pentru GabiDumitrescu):

180x200. Până în 1500 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Daughter):

A, pai asa zi. In cazul asta ai niste optiuni excelente la Jysk, insa trebuie sa urmaresti sa prinzi reduceri la gama Gold/Platinum. Here you go, 25 de ani garantie: https://jysk.ro/......reamzone-0

| anonimg a răspuns:

Recomand: https://www.expert-saltele.ro/saltea-perfect-superortopedic-100x200/
Aspect premium. Calitate buna.
Dimensiunea o alegi tu.
Nici o saltea nu va putea fi schimbata daca a fost desigilata -regula sanepid-ului. Garantia este altceva.

| Iote a răspuns:

Cu arcuri. Oricum este "imbracata" cu spuma/burete. Dar arcurile o tin tare.

| Digikey a răspuns:

Sa nu fie prea ieftina.
Si eu caut de ceva timp.Am fost si in magazin si le-am probat.Conteaza si termenul de garantie.Am gasit cine da doi ani si cine da 20.
Mi s-a parut interesanta isleep Memory relax, dar eu caut mai inalta cu 2cm.