| Flory68 a întrebat:

Bună ziua. Am bucătăria separat de casă si vreau să pun centrală pe lemne cu calorifere. Întrebarea este ce si cum pot face legătura să pun si in bucătărie calorifer. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Faci o subtraversare prin pamant, bineinteles cu o izolatie sanatoasa pe teava.
Am facut asta la un prieten, noi am folosit teava de cupru la colac, cu izolație de burete, trecuta printr-un tub gofrat de 100, ale carui capete le-am inchis cu spuma poliuretanica.

| darrio2007 a răspuns:

Prin rețea tur retur, asa cum se face.

| relian a răspuns:

Daca este separata de casa, trebuie sa ingropi teava, sapi sant, ingropi teava ce o duci spre acea bucatarie si acolo undeva in interiorul acelei bucatarii o scoti afara si o conectezi la calorifere.

Teava in pamint trebuie bine izolata, cam aia e ce trebuie sa faci.Asta daca bucataria respectiva nu este lipita de casa.
In cazul in care acea bucatarie este lipita de casa, e si mai simplu, dai o gaura in zid, tragi 2 tevi, conecteti caloriferele acolo in bucatarie, aia e tot.
Dar treaba asta o face un instalator, cel mai bine este sa chemi unu la fata locului, vede si iti va spune si cit te costa.

| SuNaM a răspuns:

Pai va trebui daca o gaura in perete pentru ca sa ai loc sa bagi teava de apa. Apoi poti sa o treci pe sub pamant dupa ce ai scos-o din casa pentru ca astfel sa aiba izolatie in plus( pamantul este un bun izolator). Intre timp, invelita temeinic cu vata de sticla. Dupa ce ai astupat gaura, ori treci teava pe sub perete ca sa intre in bucatarie ori prin perete. Si cam asta este procedeul, nu este ceva prea greu, doar trebuie sa te gandesti cum vrei sa vina teava. Tevile de cupru subtiri sunt si bune si discrete cand vine vorba de centrala. Succes! Daca chiar nu te pricepi, oricum o sa angajezi un,, mester'' sa o faca si el iti va da si sfaturi bazate pe cat loc are si cum crede ca ar fi cel mai ok/ estetic.