| Constantin_Daniel_1980 a întrebat:

Buna ziua am cumparat de o luna o centrala pe lemne BOSCH de 38 de kw ..la automatizare are un buton cu doua trepte adica la ventilator, in carte scrie ca se foloseste treapta 1 la inceput cand se face focul maxim o jumatate de ora dupa care se trece pe treapta 2 dar la mine treapta a 2-a nu functioneaza nu porneste nici cand este rece nici cand este calda,, daca o las pe treapta 1 ventilatorul merge continuu si consuma lemnele destul de repede. momentan nu am casa izolata si banuiesc ca o sa fie un consum mai mare de lemne fiind si prima iarna cand fac focul in casa ..si mai am o nelamurire la casa am 2 circuite parter si etaj daca dau drumul la etaj centrala ajunge la 80 de grade (acolo este setata)si se opreste ventilatorul dar in 5 minute porneste din nou daca se raceste cu 5 grade apa reporneste. asta ar fi o problema legata tot din cauza ventilatorului banuiesc...iar nelamurirea de care spuneam este in legatura cu etajul(la etaj folosesc momentan doua camere)atunci cand conectez si etajul temperatura in centrala ramane undeva la 60-65 de grade nu mai urca pana la 80 si ventilatorul functioneaza continu. daca ma puteti ajuta cu ceva lamuriri va multumesc anticipat.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia legatura cu cei ce ti-au vandut-o. Daca este defecta sunt obligati sa ti-o trimita la reparat sau vine cineva acasa.